2022-11-11 11:05:34 Art Partnera 3234
Osoby pragnące pracować w zawodzie związanym z elektryką, energetyką lub gazownictwem, muszą uzyskać odpowiednie uprawnienia. W tym celu należy odbyć specjalistyczne szkolenie - zwane SEP-owskim - zakończone egzaminem państwowym. Spójrzmy, jak wyglądają kursy organizowane przez firmę eMKa Szkolenia.
Uprawnienia SEP - a zatem i kursy pozwalające na ich uzyskanie - dzielą się na trzy rodzaje: G1 (kurs na uprawnienia elektryczne do 1 kV lub powyżej), G2 (na uprawnienia grzewcze, również dla palaczy CO) i G3 (uprawnienia gazowe). Przeznaczone są więc dla elektryków, energetyków i gazowników - praca w tych zawodach wymaga odpowiednich kwalifikacji potwierdzonych egzaminem.
Poniżej znajdziecie Państwo krótką charakterystykę każdego z nich:
Kurs G1 pozwala zdobyć uprawnienia SEP do 1 kV lub powyżej, dzięki którym znaleźć można pracę w zawodzie elektryka lub pokrewnych. Szkolenie skierowane jest do osób, które zajmują się eksploatacją i/lub dozorem urządzeń, instalacji oraz sieci energoelektrycznych w zakresie: obsługi, konserwacji, montażu, remontów, kontrolno-pomiarowym. Uprawnienia dotyczą wszystkich urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną oraz innych urządzeń elektroenergetycznych. Zaliczają się do nich:
Uprawnienia dotyczą eksploatacji (prace z zakresu obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym - świadectwo kwalifikacyjne E) oraz dozoru (kierowanie osobami wykonującymi czynności eksploatacyjne, przy czym przez dozór rozumie się także jako stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci - świadectwo kwalifikacyjne D). Uczestnik kursu wybiera, które z tych uprawnień chce uzyskać.
Wymagania wobec uczestnika: posiadania podstawowych wiadomości z zakresu elektroenergetyki, ukończony osiemnasty rok życia.
Kurs SEP G1 kończy się egzaminem ustnym. Po jego zdaniu uczestnik otrzymuje państwowe świadectwo kwalifikacji, wydane przez Komisję Kwalifikacyjną. Jest ono ważne przez pięć lat.
Szkolenie SEP G2 przeznaczone jest dla osób zajmujących się eksploatacją i/lub dozorem (definicje jak w przypadku G1) instalacji i sieci energetycznych w zakresie: obsługi, konserwacji, remontów, montażu, kontrolno-pomiarowym urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych. Zaliczają się do nich:
Uczestnik kursu decyduje, czy chce uzyskać uprawnienia z zakresu eksploatacji (świadectwo kwalifikacyjne E), czy dozoru (świadectwo kwalifikacyjne D). Szkolenie kończy się ustnym egzaminem, po zdaniu którego uczestnik otrzymuje państwowe świadectwo kwalifikacji, wydane przez Komisję Kwalifikacyjną. Jest ono ważne przez pięć lat.
Aby zapisać się na kurs SEP G2, należy mieć ukończone osiemnaście lat.
Osoba pragnąca zajmować się zawodowo eksploatacją i/lub dozorem (definicje jak w dwóch poprzednich sekcjach) instalacji i sieci gazowych, powinna odbyć szkolenie SEP G3, umożliwiające uzyskanie niezbędnych uprawnień. Obejmuje ono eksploatację i dozór w zakresie: obsługi, konserwacji, remontów, montażu, kontrolno-pomiarowym urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających gaz, a także:
Uczestnik kursu SEP G3 musi mieć ukończony osiemnasty rok życia. Szkolenie z zakresu eksploatacji lub dozoru kończy się egzaminem ustnym. Po jego zdaniu uczestnik otrzymuje państwowe świadectwo kwalifikacji, wydane przez Komisję Kwalifikacyjną. Jest ono ważne przez pięć lat.
Firma eMKa Szkolenia organizuje kursy G1, G2, G3 na terenie całej Polski. Zapewnia odpowiednie warunki do ich odbycia, współpracuje też z Komisją Kwalifikacyjną. Więcej informacji na temat jej oferty i zapisów znajdą Państwo pod adresem: https://uprawnienia1kv.pl/.
Opracowanie:
Adam Magdoń
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl