2023-01-20 16:28:26 Art Partnera 2017
2023 rok na pewno nie będzie należał do najłatwiejszych w żadnej ze sfer życia. Jeśli chodzi o sektor marketingu, to i tutaj z pewnością będzie można odczuć tego konsekwencje. Inflacja, rosnące koszty pracy czy cen energii i wiele innych czynników wpływa na to, że firmy dokładnie zastanawiają się nad tym, jak planować swój budżet i gdzie ewentualnie ciąć koszty. Jakie są prognozy dla tej branży? Poznaj marketingowe predykcje na 2023 rok!
W trudnych warunkach ekonomicznych wszechobecna jest presja w zakresie cięcia kosztów, poprawy efektywności i wydajności. Przedsiębiorstwa dokładnie zastanawiają się nad tym, w co warto inwestować środki, a z jakich działań zrezygnować. Sytuacja w dużej mierze zależy od branży i tego, jakie koszty ponosi firma. Przykładowo wzrost rat leasingów i kredytów, cen paliwa czy kosztów energii, znacząco uszczupla budżet przedsiębiorców. Niestety często najbardziej intuicyjnym posunięciem jest wówczas cięcie kosztów przeznaczonych na marketing. To jednak błędne koło, ponieważ działania marketingowe napędzają sprzedaż i pozwalają firmom zarabiać. Zdecydowanie lepszym posunięciem jest stworzenie przemyślanej strategii marketingowej, która uwzględni cele firmy i będzie zawierała plan działania w budżecie, na jaki może sobie pozwolić firma.
W związku z tym, że firmy szukają oszczędności, rok 2023 będzie mijał pod znakiem przemyślanych działań, które ograniczą koszty, a zarazem przyniosą oczekiwane rezultaty. Jakich trendów się możemy spodziewać? Poznaj marketingowe predykcje na 2023 rok.
Automatyzacja i wdrażanie nowych technologii znajdzie się w centrum zainteresowanie większości przedsiębiorców. Koszty pracy nieustannie rosną, a nowoczesne rozwiązania sprzyjają usprawnieniu wielu procesów – m.in. obsługi klienta, wdrażania kampanii reklamowych, publikacji treści itd. Narzędzia należy jednak dobierać w sposób przemyślany, aby nie przytłaczały odbiorców, były skuteczne i jednocześnie nie generowały zbędnych wydatków.
Content marketing polega na regularnym tworzeniu, jak i dystrybucji atrakcyjnych oraz przydatnych treści, których celem jest zainteresowanie grupy docelowej i zachęcenie jej do podjęcia działań, które przynoszą zysk. Treści są niesamowicie ważne pod kątem pozycjonowania stron internetowych, ale też budują zaufanie wobec marki i pełnią wiele istotnych funkcji. Na efekty należy zaczekać dłużej niż w przypadku choćby reklam Google Ads czy kampanii reklamowych w mediach społecznościowych, ale rezultaty są długofalowe.
Mali twórcy internetowi to szansa dla marek, które dysponują ograniczonym budżetem lub chcą zdywersyfikować swoje działania. Współpraca z mikroinfluencerami generuje mniejsze koszty niż współpraca z mocnymi graczami tej branży. Poza tym warto też pamiętać, że często mniejsi twórcy mają wokół siebie zdecydowanie bardziej zaangażowaną społeczność, która wykazuje się dużym poziomem zainteresowania i zaufania. Jeśli rozważasz współpracę z influencerami, sprawdź ofertę Tears of Joy - Agencja influencerska.
Ten trend w Polsce dopiero się rozkręca, ale zalety outsourcingu doceniają przedsiębiorcy na całym świecie. Zamiast zatrudniania pracowników na etatach, co przekłada się na koszty (wypłata, biuro itp.), nawiązują współprace ze specjalistami różnych dziedzin do realizacji ustalonych założeń. Oddelegowywanie działań może dotyczyć różnych stanowisk, np. wirtualna asystentka, grafik komputerowy, copywriter, księgowa, specjalista ds. reklamy w social mediach itd.
Bezsprzecznie w 2023 roku w marketingu bardzo ważna będzie elastyczność, czyli dopasowywanie się do zachodzących zmian i reagowanie na pojawiające się problemy czy oczekiwania klientów. Zdecydowanie będzie to rok testowania nowych rozwiązań czy poszukiwania najlepszych sposobów na poprawę wydajności i efektywności.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl