2022-07-14 11:23:27 Artykuł Partnera 2151
Nieruchomości w Łodzi, mimo że nie należą do najtańszych, cieszą się coraz większą popularnością, a popyt często przerasta podaż.
Powodów ku temu jest kilka: po pierwsze, osoby kupujące mieszkania na użytek własny wolą spłacać raty kredytu mieszkaniowego, niż godzić się na nieustannie rosnący czynsz, a po drugie inwestorzy w nieruchomości nie chcą zaciągać z lokowaniem kapitału pod presją inflacji.
Dzisiaj rozmawiamy o tym, jakie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne – wynająć, sprzedać czy kupić nowe mieszkanie w Łodzi?
Łódź to miasto studentów i częsty cel do przeprowadzki dla osób czynnych zawodowo, co generuje dość wysoki popyt na wynajem długoterminowy. A, co idzie za wysokim popytem, wysokość czynszu też nieustannie idzie w górę.
Na razie ceny wynajmu w Łodzi są nieco niższe w porównaniu do Warszawy, Wrocławia czy Krakowa, ale idą w górę co kwartał, a oferta wolnych mieszkań wciąż maleje.
Dylemat – sprzedawać czy nie sprzedawać mieszkanie w Łodzi w 2022 roku – potrafi rozwiązać odniesienie do tendencji panujących na rynku. Ze statystyk wynika, że w ciągu ostatnich lat bardzo wzrosła liczba transakcji kupna nieruchomości, i w wielu przypadkach nabywcami są inwestorzy w nieruchomości.
Mieszkaniówka jest jednym z najbardziej odpornych na jakiekolwiek kryzysy sektorem gospodarki, i inwestorzy właśnie za to ją doceniają – ulokowany w mieszkaniu kapitał nie jest podatny na wpływ inflacji, zawirowań na rynku czy zmian koniunktury. Już od kilkunastu lat mieszkania w Polsce tylko drożeją – i tendencja ta jeszcze długo nie ulegnie zmianie.
Więc odpowiedź na pytanie – czy warto sprzedawać własne mieszkanie – należy do właściciela. Sprzedając mieszkanie możemy wygenerować dość spory zastrzyk gotówki, ale warto też pamiętać o tym, że po upływie czasu nieruchomości tylko zyskają na wartości.
Choć Łódź ogólnie nie należy do tanich miast, da się tu jednak kupić mieszkań w cenie dużo przystępniejszej, niż w innych centrach wojewódzkich. Wszystko zależy przede wszystkim od lokalizacji na mapie miasta oraz standardu nieruchomości.
W umiarkowanych cenach kupimy:
• mieszkanie w obrębie osiedla wielorodzinnego położonego w dzielnicy o charakterze mieszkaniowym;
• jednorodzinne lokale w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej albo osobne mieszkania w segmentach.
Mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe na tradycyjnych osiedlach wciąż pozostają na szczycie, ale popularność domów jednorodzinnych w Łodzi w ciągu ostatnich lat (a szczególnie po pandemii) również bije wszelkie rekordy. Jest to segment najchętniej wybierany przez młode rodziny z dziećmi.
Planując kupno własnej nieruchomości, warto też pamiętać o rządowych programach dofinansowania dla osób kupujących pierwsze mieszkanie – w 2022 roku jest to program Mieszkanie Bez Wkładu przewidujący gwarantowanie kredytów mieszkaniowych ze skarbu państwa oraz większe dotacje dla rodzin wielodzietnych.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl