2021-12-08 18:38:15 Art Partnera 2201
Nosisz się z zamiarem zakupu nowej komody i zastanawiasz się, jaki wybór będzie najlepszy? Minimalizm, zarówno w kwestii koloru, jak i konstrukcji, to dobry wybór, zwłaszcza jeśli zależy ci na tym, aby był to zakup na lata. Jak zaaranżować taką komodę i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Oto kilka przydatnych wskazówek.
Nie bez powodu często mówi się, że mniej znaczy więcej – minimalistyczne, oszczędne zarówno w formie, jak i kolorystyce wzornictwo, to przede wszystkim ogromne możliwości aranżacyjne. Proste, niewyszukane meble to w pewnym sensie inwestycja długoterminowa – jeśli znudzi ci się dotychczasowy wystrój, zamiast w całości wymieniać umeblowanie, możesz je wykorzystać w nowej aranżacji. W jakich stylach aranżacji wnętrz takie minimalistyczne komody sprawdzą się najlepiej? Jest tutaj kilka szczególnie wskazanych trendów…
Choć styl skandynawski w aranżacji wnętrz nie dominuje już tak bardzo, jak jeszcze kilka sezonów temu, trudno byłoby nie zauważyć, że grono jego fanów nadal jest ogromne. Nie ma w tym zresztą niczego zaskakującego – ta urocza kombinacja prostoty, funkcjonalności i przytulności sprawia, że w urządzonym zgodnie ze stylem scandi domu mieszka się po prostu dobrze i wygodnie. To idealna sceneria dla minimalistycznej komody, zwłaszcza jeśli jej prostej formie towarzyszyć będzie biel lub drewno. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup komody drewnianej z myślą o wnętrzu w stylu skandynawskim, wybierz drewno jasne (np. sosna, olcha) lub w średniociemnym odcieniu (np. dąb, buk) – te najciemniejsze, jak mahoń, wenge czy ciemny orzech, lepiej wykorzystać w innych stylach aranżacyjnych.
Obecna aranżacja wnętrz coraz częściej odchodzi od kurczowego trzymania się wyznaczników tylko jednego stylu aranżacji, coraz częściej stawiając na eklektyczne kombinacje, w których zestawiane są ze sobą nie tylko różne style, ale i materiały, faktury oraz desenie. To świetna alternatywa dla tych, którzy nie tylko lubią bawić się wystrojem, ale i traktują go jako jedną z możliwości wyrażenia swojej osobowości, choć równocześnie nie da się ukryć – eklektyzm wymaga sporo wyczucia, co dla niektórych okazuje się nieco trudne. Jeśli jednak dobrze czujesz się w takich eklektycznych klimatach, minimalistyczna komoda otworzy przed tobą ogromny wachlarz możliwości aranżacyjnych.
Kolejny dobry scenariusz dla komody w stylu minimalistycznym to wnętrza wpisujące się w dość szeroki nurt aranżacji industrialno-loftowych. W tego rodzaju wystroju dobrze zaprezentują się w szczególności komody czarne oraz w różnych odcieniach szarości – ten trend uwielbia taką kolorystykę i głównie na niej bazuje. Mile widziane będą również komody metalowe, świetnie wpisując się w loftowo-industrialny klimat i charakterystyczną dla niego, nieco chłodną w wyrazie surowość.
Minimalistyczne komody to nie bez powodu często komody na nóżkach. Dlaczego? Bo minimalistyczny wystrój wnętrz uwielbia przestrzeń, a co za tym idzie – wszystkie rozwiązania optycznie dodające wnętrzu przestrzeni są tutaj nawet bardziej niż mile widziane. Taka komoda na nóżkach to także świetny wybór do wszystkich tych pomieszczeń, w których metraż pozostawia sporo do życzenia – smukłe nóżki optycznie dodadzą lekkości, co jest istotne w wypadku komody, która najczęściej nie należy do mebli z gatunku tych najmniejszych. Dzięki temu prostemu trikowi, całe pomieszczenie zyskuje na lekkości, optycznie sprawiając wrażenie nieco większego niż w rzeczywistości jest.
Jeśli zależy ci na tym, aby twoja komoda sprawiała jak najbardziej minimalistyczne wrażenie, przed jej zakupem warto byłoby również przez chwilę zastanowić się nad sposobem otwierania jej frontów. W tym wypadku warto zrezygnować z klasycznych uchwytów i gałek, zamiast nich decydując się na model z gładkimi frontami. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się modele z dotykowym systemem zamykania push to open. Pomocne w tym wypadku mogą również okazać się komody z przesuwnymi drzwiczkami, których dodatkowym atutem jest to, że świetnie nadają się do niedużych pomieszczeń – dzięki przesuwnym drzwiczkom nie musisz pozostawiać przed komodą dużo wolnej przestrzeni, jak i nie musisz martwić się o to, że stojące zbyt blisko komody meble nie pozwolą na jej swobodne otwieranie.
W sklepach takich jak sfmeble.pl coraz częściej da się spotkać komody z przeszklonymi frontami – czy to na pewno dobry pomysł dla minimalistów? Nie do końca. Przeszklone drzwiczki sprawią, że wszystkie przedmioty przechowywane w komodzie będą stale na widoku, a to z minimalizmem nie ma zbyt wiele wspólnego. Wnętrze uporządkowane, niezagracone, z ograniczoną liczbą mebli i wyposażenia (najlepiej wyłącznie tymi niezbędnymi z praktyczno-użytkowego punktu widzenia), bez zbędnych bibelotów i kurzołapów na wierzchu – to ideał, do którego dąży każdy wnętrzarski minimalista. Jeśli tobie również bliska jest taka estetyka, znacznie lepszym pomysłem okażą się komody z pełnymi frontami.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl