Jak podkreślił resort rozwoju we wtorkowym komunikacie, za kilka dni rozpocznie się 4. etap luzowania obostrzeń dotyczących funkcjonowania poszczególnych sektorów polskiej gospodarki.
"Od 6 czerwca zaczną obowiązywać wytyczne m.in. dla branży fitness, organizatorów kongresów i targów oraz właścicieli parków rozrywki, basenów, sal zabaw i siłowni" - podkreślono.
Wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk przypomniała, że resort zakończył prowadzone od kilku tygodni konsultacje z przedstawicielami blisko 40 branż, które w mniejszym bądź większym stopniu ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. "W tym tygodniu na stronie resortu opublikujemy zestaw wytycznych dla kolejnych branż, które z niecierpliwością na to czekały, aby móc ponownie uruchomić swoje biznesy w nowej normalności" – wskazała wiceszefowa MR cytowana w komunikacie.
Przypomniała, że zalecenia dla poszczególnych sektorów, w tym tych, które mają ruszyć 6 czerwca, są publikowane na bieżąco na stornach: www.gov.pl/web/rozwoj/wytyczne-dla-branz
MR podkreśliło, że wytyczne dla odmrażanych branż zostały przygotowane we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. Określają one w jaki sposób można bezpiecznie świadczyć usługi oraz z nich korzystać w czasie tzw. nowej normalności.
Resort przypomniał, że dotąd w nowym rygorze sanitarnym działalność wznowiły: od 4 maja biblioteki, galerie i centra handlowe (w tym tzw. wyspy handlowe), branża hotelarska, usługi fizjoterapeutyczne; od 18 maja: salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi gastronomiczne; od 30 maja: restauracje i bary hotelowe. Zniesiono też limit osób dla branży handlowej i gastronomicznej. Można również korzystać z saun, solariów oraz usług salonów piercingu i tatuażu. Dozwolone są także zgromadzenia, w których uczestniczy do 150 osób.
Niezależnie od wytycznych dla poszczególnych branż, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa - przypomniał resort rozwoju. Pamiętać należy m.in. o zachowaniu 2-metrowej odległość od innych w przestrzeni publicznej, zasłanianiu nosa i usta w zamkniętych przestrzeniach w miejscach publicznych, czy ścisłym przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi, polegających np. na dezynfekcji rąk. (PAP)
autor: Magdalena Jarco
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl