Automatyzacja produkcji to istotna kwestia, ponieważ pozwala nie tylko podnieść wydajność, ale również zoptymalizować koszty, czy zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Na czym dokładnie polega? Dlaczego warto ją wdrożyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Automatyzacja produkcji to działania mające na celu zautomatyzowanie poszczególnych procesów oraz powierzenie ich realizacji maszynom. Pozwala to nie tylko zwiększyć wydajność, ale również ograniczyć koszty. Budowa linii produkcyjnych musi w tym przypadku być dostosowana do specyfiki danej produkcji, co umożliwia wykorzystanie specjalistycznych robotów przemysłowych. Wdrożenie i budowa maszyn musi być odpowiednio zaprojektowana, w związku z czym warto powierzyć ją specjalistom. Przykładem może być IMI-Polska, której oferta znajduje się na www.imi-polska.pl. W kontekście automatyzacji produkcji pojawia się również pojęcie przemysł 4.0 które odnosi się do integracji pracy ludzi oraz maszyn, a także ich wzajemnego uzupełniania się. Wykorzystuje się w tym celu Internet, w związku z czym istotną kwestią jest również bezpieczeństwo maszyn.
Podstawą automatyzacji produkcji są roboty przemysłowe, które mogą realizować wiele różnych procesów. Doskonale sprawdzają się między innymi w przypadku montażu małych, czy trudno dostępnych elementów. W efekcie automatyzacja montażu pozwala uzyskać dużo wyższą precyzję, a co za tym idzie podnieść jakość procesów. Równie popularna i korzystna jest automatyzacja spawania, która pozwala nie tylko odciążyć pracowników od wykonywania najbardziej wymagających czynności, ale również uzyskać o wiele lepsze efekty. Warto podkreślić, że wyspecjalizowane roboty przemysłowe są w stanie wykorzystywać różne metody spawania, dzięki czemu można je dopasować do materiału, który bierze udział w tym procesie. Automatyka przemysłowa znajduje również zastosowanie w procesach pakowania, dzięki czemu przebiegają one szybciej oraz dużo dokładniej. Roboty przemysłowe są w stanie pakować produkty o różnej wielkości, kształcie, czy masie.
Postawienie na automatyzację produkcji jest dla firmy bardzo korzystne, co wynika z ogromu zalet takiego rozwiązania. Do najważniejszych zalicza się:
- zwiększenie wydajności - roboty mogą pracować na okrągło, z tą samą wydajnością;
- optymalizację kosztów - wdrożenie automatyzacji produkcji to inwestycja wiążąca się z wysokimi kosztami, jednak z długoterminowej perspektywie pozwala to znacznie ograniczyć koszty produkcji;
- zwiększenie bezpieczeństwa - roboty przemysłowe są wykorzystywane do realizacji najtrudniejszych oraz najbardziej wymagających czynności, co przekłada się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa produkcji oraz zmniejszenie liczby wypadków przy pracy;
- uzyskanie przewagi konkurencyjnej - wdrożenie automatyzacji pozwala uzyskać przewagę nad firmami, które nie uczyniły jeszcze tego kroku.
Podsumowując należy stwierdzić, że automatyzacja produkcji polega na wdrożeniu specjalistycznych maszyn, co sprawi, że człowiek będzie sprawował funkcję kontrolną. W efekcie zwiększeniu ulega nie tylko wydajność, ale również jakość wytwarzanych produktów.
automatyzacja spawania, inżynieria przemysłowa, automatyka przemysłowa
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl