2022-04-21 09:29:50 mat. prasowe 1973
Wraz z wiekiem w organizmie człowieka dochodzi do wielu zmian. Starzenie się to naturalny proces obejmujący wszystkie narządy znajdujące się w ludzkim ciele. Jednym z nich są oczy – organ o niezwykle skomplikowanej budowie, uważany za prawdziwy cud natury. Z biegiem lat ostrość widzenia pogarsza się, a wzrok ulega coraz wyraźniejszemu osłabieniu. Wpływa na to wiele czynników, zarówno biologicznych, jak i środowiskowych. Choć starczowzroczność nie jest chorobą, może ona znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie i obniżać komfort życia. Dlatego, aby cieszyć się swobodą widzenia jak najdłużej, warto pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej korekcji.
Prezbiopia (inaczej: starczowzroczność) to wada wzroku związana z postępującym zesztywnieniem soczewki i osłabieniem zdolności akomodacji oka wynikających z naturalnego „zużywania” się naszego organizmu. Oznacza to, że narząd wzroku z biegiem lat traci zdolność dostosowywania się do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Prezbiopia jest wadą, która pojawia się praktycznie u wszystkich ludzi i występuje z taką samą częstotliwością u osób z krótkowzrocznością czy nadwzrocznością, jak i u tych, którzy dotąd nie mieli żadnej wady refrakcji. Pierwsze symptomy pojawiają się zazwyczaj między 40. a 45. rokiem życia. Zmian tych niestety nie da się zatrzymać, spowolnić ani uniknąć. Nie oznacza to oczywiście, że nic nie możemy zrobić. W pierwszej kolejności powinniśmy dbać o tzw. higienę oczu: robić przerwy podczas pracy z komputerem, zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie podczas lektury oraz zwrócić uwagę na prawidłową odległość oczu od tekstu. Choć prezbiopia jest nieuchronna, nie pozostajemy wobec niej bezradni. Na szczęście problem ten jest bardzo łatwy do zdiagnozowania i możliwy do skorygowania. Wystarczy zgłosić się do specjalisty.
Starczowzroczność to proces, dlatego zmiany nie pojawiają się z dnia na dzień. Zdolność oka do akomodacji osłabia się stopniowo, a pierwszymi obserwowanymi objawami są zazwyczaj coraz większe trudności przy czytaniu z bliskich odległości. Pacjenci często odsuwają przedmiot daleko od oczu, co ułatwia dostrzeżenie szczegółów, np. drobnego druku. Prezbiopia przeszkadza w prostych, codziennych czynnościach, takich jak czytanie gazety czy pisanie wiadomości SMS. Ponieważ czytaniu towarzyszy dodatkowy wysiłek, osoby z prezbiopią często narzekają na bóle głowy i zmęczenie oczu. Ulgę od takich objawów jak pieczenie i podrażnienie przynoszą krople nawilżające do oczu ( https://www.bezokularow.pl/krople-do-oczu). Typowym objawem omawianej przypadłości jest również mrużenie oczu – również w celu poprawy ostrości widzenia. Pogorszenie wzroku jest najbardziej odczuwalne w pierwszym etapie starzenia soczewki, czyli zazwyczaj około czterdziestki.
Pogorszenie wzroku mające związek ze starzeniem się organizmu nie jest żadną patologią ani chorobą, potrafi jednak być naprawdę uciążliwe. Jak się jednak okazuje, prezbiopię można dziś na szczęście skutecznie korygować. Starczowzroczność łatwo poddaje się korekcji okularowej, ale jeśli prowadzimy aktywny tryb życia warto poszukać też alternatywnych rozwiązań. Osoba, u której zdiagnozowano prezbiopię, może zainteresować się na przykład tematem soczewek kontaktowych progresywnych (inaczej nazywanych multifokalnymi). To zdecydowanie najwygodniejszy wybór w tej sytuacji. Szkła progresywne umożliwiają widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Choć wyglądają tak samo jak „zwykłe” soczewki kontaktowe, są skonstruowane w taki sposób, by jednocześnie rozwiązać problem z ostrością widzenia na małe oraz na duże odległości. W korekcji starczowzroczności soczewki progresywne ( https://www.bezokularow.pl/soczewki-progresywne ) są bardzo skuteczne, dlatego opcja ta w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na popularności. Szkła multifokalne są zdecydowanie wygodniejsze niż tradycyjne „okulary do czytania” i dają naprawdę znakomite efekty. Soczewki progresywne zapewniają płynne i bardzo łagodne przejście mocy od dali do bliży poprzez odległości pośrednie. Na rynku dostępne są zarówno wersje wielokrotnego użytku (np. miesięczne), które zapewniają doskonałą świeżość i nawilżenie w dłuższym okresie czasu, jak i modele jednodniowe, które są niezwykle wygodne i łatwe w codziennym użytkowaniu. Do zakupu soczewek dobrze jest podejść z rozwagą, dlatego warto poznać aktualny ranking szkieł progresywnych.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl