2018-07-15 08:38:47 mat. prasowe 2831
Będzie to najdłuższe zaćmienie od 100 lat, dlatego warto przygotować się do obserwacji. Kolejne równie długie zaćmienie będzie można obserwować dopiero w 2123 roku.
Nastąpi już w wakacje, a dokładnie 27 lipca (w piątek). Zjawisko będzie świetnie widoczne z Polski, dlatego warto zarezerwować sobie czas i miejsce do obserwacji. Zaćmienie Księżyca 2018 rozpocznie się o godz. 21. 30 i potrwa rekordowo długo: 1 godzinę i 43 minuty. W dodatku data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.
---
Zaćmienie Księżyca będzie częścią jeszcze jednego niezwykłego zjawiska astronomicznego: trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień, w tym dwóch słonecznych, a pomiędzy nimi całkowitego zaćmienia księżycowego. Faza całkowita potrwa do godz. 23:13, ale potem czeka nas jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Zaćmienie Księżyca 2018 widoczne będzie doskonale w krajach dalekiego wschodu oraz w Rosji. Nie ma jednak co narzekać Polska to również dobre miejsce do obserwacji.
Do obserwacji najdłuższego od 100 lat całkowitego zaćmienia księżyca w lipcu 2018 nie będziemy potrzebować żadnego specjalistycznego sprzętu.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl