2021-07-19 13:36:49 Artykuł Partnera 1699
Narodziny dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Wiąże się z nim wiele nadziei i pragnień, ale również lęk o przyszłość. Metamorfozie ulega bowiem nie tylko nasz dotychczasowy tryb funkcjonowania. Przede wszystkim zmieniają się wzajemne relacje kobiety i mężczyzny, będących odtąd pełnoprawnymi rodzicami. Konieczność wejścia w nową rolę bywa szokiem dla związku. Choć doświadczenie pokazuje, że większość ludzi radzi sobie z nim całkiem nieźle.
Kiedy na świecie pojawia się mały człowiek codzienne życie jego opiekunów nawiedza lawina nowych obowiązków i zasad. Dotychczasowe priorytety schodzą na dalszy plan, zaś codzienny harmonogram zajęć wyznacza dobowy rytm noworodka. Odpowiedzialność za niego spoczywa w pierwszych miesiącach głównie na matce. Rola ojca także może się jednak okazać niebagatelna. Im większe zaangażowanie obojga, tym większa szansa na szybki i w miarę płynny powrót do normalności.
Będzie to oczywiście normalność zupełnie inna niż wcześniej. Partnerzy przekonują się o tym niemal od razu, boleśnie doświadczając utraty dawnej bliskości w związku. Pocałunki stają się pośpieszne, rozmowy przelotne, a fizyczny kontakt ograniczony niemal do zera. Często także zabawki erotyczne lądują na dnie szafy. Młoda mama jest przeważnie tak zmęczona po całym dniu opieki nad niemowlakiem, że jedyne o czym marzy to kilka chwil nieprzerwanego snu.
Czy pierwsze miesiące życia dziecka oznaczają zatem katastrofę dla relacji między jego rodzicami? Sporo zależy od tego, na ile kobieta pozwoli sobie pomagać. Nie chodzi wyłącznie o prozaiczną pomoc w obowiązkach domowych, ale także o wsparcie emocjonalne. Może mały prezent? Ekskluzywna bielizna damska z pewnością poprawi partnerce humor, niezależnie od jej aktualnego braku zainteresowania sferą intymną. Z kolei podjęcie się przez tatę częściowej opieki nad brzdącem pozwoli jej przynajmniej przez godzinę dziennie pomyśleć tylko o sobie. Na początek to i tak dużo.
Rzecz jasna, mężczyzna również powinien mieć tu coś do powiedzenia. Dobra komunikacja to w tym okresie absolutna podstawa, bo niezwerbalizowane oczekiwania rzadko mogą zostać spełnione. Świeżo upieczony tata musi okazać partnerce cierpliwość i wyrozumiałość, ale sam także ma prawo do bycia wysłuchanym. Jego problemy - które na pewno się pojawią - są równie istotne jak życiowe zmagania młodej matki.
Właściwie mogłoby się wydawać, że rodzicielstwo nie odbiega znacząco od innych aktywności w dorosłym życiu. Jesteśmy oczywiście za kogoś odpowiedzialni, ale ten ktoś funkcjonuje w oparciu o określony schemat. Opanowanie owego schematu powinno nam więc zapewnić odzyskanie kontroli nad sytuacją. I tak się rzeczywiście dzieje. Ale... nie do końca.
Większość młodych mam przyznaje, że ich najgorszym wrogiem jest właśnie monotonia. Wykonywanie tych samych czynności o tej samej porze, zawsze w identyczny sposób. Jeżeli kobieta nie uzyskuje zadowalającego wsparcia od otoczenia, przygniatający ją ciężar rutyny okaże się w końcu nie do udźwignięcia. Dlatego tak ważny jest rozsądny podział domowych obowiązków.
Podobne problemy miewają zresztą także mężczyźni. To na nich spada ciężar zapewnienia rodzinie bytu materialnego. Czując na sobie rosnącą presję, młody ojciec nie zawsze potrafi bezkolizyjnie wejść w nową rolę. Strach o emocjonalną utratę partnerki dorównuje stresowi związanemu z pracą. Właśnie dlatego w pierwszym okresie życia dziecka tak istotna jest harmonia między jego rodzicami.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl