2019-09-23 09:00:45 Artykuł partnera 2116
Podczas gdy jeszcze w 2013 roku według raportu „Zwyczaje płatnicze Polaków” zrealizowanego na zlecenie Narodowego Banku Polskiego operacje gotówkowe miały przytłaczającą przewagę nad pozostałymi sposobami płatności, obecnie chętniej niż po banknoty sięgamy przy kasie po kartę lub telefon (https://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/galerie/707411,duze-zdjecie,11,zwyczaje-platnicze-polakow-infografika.html). Czasami jednak gotówka bywa potrzebna, a my, przyzwyczajeni do transakcji bezgotówkowych, zaczynamy nerwowo rozglądać się za bankomatem. Tymczasem istnieją dużo wygodniejsze formy wypłacania gotówki.
Obserwując, jak szybko i chętnie rezygnujemy z rozliczania się za pomocą banknotów i bilonu, można przewidywać, że niebawem płacenie gotówką będzie zjawiskiem wyjątkowym, ponieważ dużo bardziej przystępną formą są płatności zbliżeniowe. Dlaczego tradycyjne sposoby tak szybko zostały wyparte przez karty płatnicze oraz telefony? Przede wszystkim ze względu na komfort i przejrzystość użytkowania płatności zbliżeniowych. Operując gotówką, łatwo zapomnieć, jaką kwotę wydaliśmy, albo gdzie zostawiliśmy pieniądze, jeśli nie ma ich w portfelu. Jeżeli nie prowadzimy skrupulatnego domowego budżetu, trudno też ustalić jednoznacznie domowe wydatki, zarówno planowane, jak i spontaniczne. Co więcej, zabierając ze sobą na zakupy określoną kwotę, dokonanie okazyjnego wydatku może wiązać się z niemałymi przeszkodami. Tymczasem, mając przy sobie kartę płatniczą albo telefon z aplikacją mobilną banku oraz możliwością płacenia zbliżeniowego NFC, cały czas mamy dostęp do wszystkich swoich środków, a każda operacja odnotowana jest w historii transakcji na koncie. Dzięki temu mamy dużo większą kontrolę nad domowym budżetem.
Innym bardzo ważnym argumentem jest bezpieczeństwo. Jeśli zostanie nam skradziony portfel z gotówką, złodziej może wydać ją, gdzie zechce, nie zostawiając po sobie śladu. Jeśli jednak ukradnie nam kartę lub telefon, nie stracimy ani grosza, jeżeli w porę zablokujemy środki na rachunku. Na dodatek telefon oraz karta posiadają zabezpieczenia w postaci PIN-u, a bardzo duże operacje monitorowane są przez nasz bank.
Wreszcie dla wielu liczy się codzienny komfort. Dzięki płatnościom zbliżeniowym podczas wizyty w sklepie, zamiast grubego portfela, potrzebny jest nam jedynie karta lub telefon, który większość z nas i tak wszędzie ze sobą zabiera.
Czasami jednak posiadanie gotówki bywa konieczne. W wyniku awarii systemu, terminala lub po prostu braku takiego urządzenia konieczne jest skorzystanie z fizycznego pieniądza. Pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi nam do głowy, jest poszukiwanie bankomatu. Problem w tym, że liczba tych urządzeń w Polsce sukcesywnie spada, ponieważ chętniej płacimy w sklepach kartą. (https://prnews.pl/liczba-bankomatow-w-polsce-2019-444164) (https://www.spidersweb.pl/2019/04/platnosci-bezgotowkowe.html). Co więcej, jeśli w okolicy nie ma akurat automatu naszego banku, trzeba liczyć się z prowizją, która stanowi dodatkowe obciążenie. Dlatego w odpowiedzi na te potrzeby wprowadzono usługę cashback, czyli możliwość wypłaty gotówki podczas codziennych zakupów z użyciem karty płatniczej. Wystarczy sprawdzić, czy w sklepie, w którym robimy zakupy, jest taka możliwość – a warto zaznaczyć, że coraz więcej pojedynczych przedsiębiorstw oraz całych sieci przyłącza się do tego systemu. To niezwykle wygodne rozwiązanie także dlatego, że gotówkę można wypłacić przy okazji zakupów, nie tracąc czasu na poszukiwanie bankomatu.
Cashback to spore udogodnienie dla konsumentów, ale co mają z tego przedsiębiorcy? Pierwszą korzyścią jest zwiększony ruch i lojalni klienci. Wyposażając sklep w terminal obsługujący cashback, sprzedawca zyskuje większą liczbę klientów, którzy oprócz skorzystania z usługi chętniej zrobią zakupy. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie, np. korzystając z oferty spółki Polskie ePłatności, która specjalizuje się w procesowaniu płatności bezgotówkowych i dostarczaniu innowacyjnych usług dla biznesu, zapewniając obsługę transakcji płatniczych dokonywanych za pomocą kart płatniczych oraz realizację innych usług z wykorzystaniem terminali POS. Ponadto, wydając klientom gotówkę, zmniejsza się koszt obrotu gotówką, czyli wszystkich wydatków związanych z przetrzymywaniem, przewozem i zabezpieczeniem pieniądza. No i wreszcie klienci będą zapewne wdzięczni za to, że istnieje dużo szybszy i prostszy sposób na wypłatę gotówki niż poszukiwanie działającego bankomatu.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl