2019-11-13 07:22:04 Artykuł partnera 1768
Klasyczne cienkie ciasto i kilka dodatków to najprostsza forma pizzy. Mimo swojego minimalizmu szybko zyskała popularność i miłośników na całym świecie. To Włochy, a konkretnie Neapol, uznaje się za miejsce jej pochodzenia, ale wypiekane placki spożywała już ludność w starożytności. Podobno można tu zjeść pizzę najlepszą na świecie – według receptury niezmienianej od pokoleń. Margherita zawiera jedynie ser mozzarella, bazylię i pomidory – można spróbować jej podczas wizyty w Neapolu lub zamówić taką pizzę we Wrocławiu, w hali targowej „Tęcza”, Krakowie, Poznaniu czy dowolnym innym mieście.
Danie, które dziś znamy jako „pizzę”, pochodzi z XVI wieku – wtedy to podróżnik, Krzysztof Kolumb, przywiózł z Ameryki pomidory. Jednak dopiero pod koniec XIX wieku placek doceniła królowa Małgorzata i od tego czasu pizza stała się jednym z najważniejszych potraw włoskich – wcześniej była jedynie pożywieniem biednej ludności. Neoplatoński klasyk do dziś jest jedną z ulubionych rodzajów pizzy wielu smakoszy. Mimo to w każdym regionie i w różnych państwach można zjeść inną jej odmianę – nawet na słodko.
Calzone to włoska pizza w oryginalnym kształcie przypominającym dużego pieroga – część ciasta smaruje się sosem pomidorowym i wypełnia dodatkami oraz ziołami, a następnie nakłada się na nią drugą połowę placka, zawija i całość równomiernie zapieka. Calzone, mimo że jest sycąca i kaloryczna, ma swoich miłośników i zwykle występuje w menu większości restauracji – można skusić się na taką pizzę we Wrocławiu, w pizzerii Dominium.
Włoscy imigranci zabrali ze sobą do Stanów Zjednoczonych między innymi przepis na pizzę, jednak za oceanem została ona znacznie zmodyfikowana. Dzisiaj jest tam typowym fast foodem – szybką przekąską serwowaną w barach oraz budkach przy ulicy. Zwykle jest ona na grubym cieście i znacznie różni się od włoskiego pierwowzoru.
Coca to również śródziemnomorski wypiek z dodatkami, ale serwowany w Katalonii. Może występować zarówno w odmianie wytrawnej – np. z mięsem, owocami morza, serami, warzywami – jak i słodkiej, wzbogaconej o owoce czy orzechy. Może być w formie otwartej, podobnie jak pizza włoska, ale i zamkniętej.
Francuzi są smakoszami pieczywa, a przede wszystkim upodobali sobie bagietki – to właśnie na nich przyrządzają przekąskę a la pizza. Wystarczy posmarować kawałki bułki klasycznym sosem pomidorowym i ułożyć na nich wybrane dodatki. Podobne wypieki popularne są też w innych krajach, np. w Niemczech oraz Austrii.
Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/wroclaw
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl