2023-07-24 08:37:20 Bielsko-Biała 1390
To teren wzdłuż rzeki, od granicy gminy Wilkowice do mostu druha Mieczysława Piekiełki w Bielsku-Białej. Jest tu sad społeczny, miejsca rekreacyjne, plac zabaw i publiczna toaleta. Miejsce służy nie tylko rekreacji, ale również edukacji.
Po obu stronach rzeki powstały alejki, a między nimi ławki, wiaty z miejscami do siedzenia i stołami - zadaszone i niezadaszone, jest też dużo nowych nasadzeń krzewów i drzew, a przede wszystkim roślin owocowych. Bowiem na terenie od strony ul. Bystrzańskiej powstał sad społeczny. Każdy może korzystać z jego dobrodziejstw i każdy może o niego dbać. Potwierdza to postawiona obok tablica, na której czytamy: Wszystkie osoby korzystające z parku będą mogły korzystać z dobrodziejstw sadu społecznego, w którym obowiązują zasady: wspólnotowości, organizacji, terapeutycznego wymiaru pracy ogrodniczej oraz kolektywnego korzystania z plonów.
Sednem projektu jest przygotowanie miejsca do praktykowania ogrodnictwa – zarazem pracy, jak i aktywnego wypoczynku. Każdy bowiem, kto korzysta z sadu, jest zobowiązany o niego dbać, ale może jednocześnie korzystać z zasilającej mocy przyrody: piękna oraz cienia wiśni, moreli, czereśni, śliw i brzoskwiń (to oczywiście wraz z upływem czasu) i obecności ptaków. Umożliwiliśmy tu ptakom zakładanie gniazd – powiesiliśmy dla nich wiele specjalnych budek.
Posadziliśmy również stare odmiany jabłoni oraz grusz (…). Te drzewa mogą żyć nawet kilkaset lat i będą przypominać smak owoców z dzieciństwa, niedostępnych dziś w sklepach. Sad będzie również pełnił funkcję żywego banku genów. W przyszłości użytkownicy sadu będą mogli przeszczepić zgromadzone odmiany do swoich przydomowych ogrodów.
Znajdziemy tam drzewa brzoskwini, czereśni, grusz, jabłoni, moreli, śliw i wiśni. Posadzone krzewy owocowe to natomiast: agrest, aronia czarna, jagoda kamczacka, jeżyna bezkolcowa, malina, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, winorośl; będą tu też rosły truskawki.
Przy alejach miejsce znalazły tablice edukacyjne o owadach, suchych i wilgotnych łąkach kwietnych, funkcję edukacyjną pełnią też podpisy pod drzewami – można np. zobaczyć, jak wygląda czereśnia ptasia. Są domki dla owadów na trawnikach i budki dla różnych ptaków. Między tym wszystkim kilka dużych drewnianych rzeźb przedstawiających owady. Jest też publiczna toaleta.
Specjalne miejsce dla siebie znajdą również najmłodsi. Dla nich przygotowano ogrodzony plac zabaw z pięknymi drewnianymi urządzeniami – huśtawką, piaskownicą, miejscem do wspinania i instrumentami dźwiękowymi.
Park po obu stronach rzeki Białej powstał w ramach projektu Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała – etap II dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Inwestycja została wykonywana w formule zaprojektuj i wybuduj przez konsorcjum firm Gama i Investeko.
Emilia Klejmont
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl