2023-06-28 11:06:30 Art Partnera 1070
Burzliwa sprzeczka na imprezie i rozmaite konflikty mogą prowadzić do rękoczynów. Zastosowanie przemocy wobec danej osoby nie tylko narusza jej nietykalność cielesną, ale często również oddziałuje na jej psychikę. Dlatego pobicie to jedno z poważniejszych przestępstw i za jego popełnienie grożą surowe kary.
W Kodeksie karnym przewidziano odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa, jakim jest pobicie. Zgodnie z art. 158 Kodeksu karnego:
„§ 1. Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
W artykule 158 Kodeksu karnego nie przedstawiono formy udziału w pobiciu lub bójce, co sprawia, że może to być każde wspólne działanie uczestników, które naraża człowieka na utratę życia. Jak podkreślono w wyroku SA w Krakowie z dnia 29 czerwca 2010 r. (sygn. akt AKa 69/10): „Do przypisania udziału sprawcy w pobiciu nie jest konieczne udowodnienie, iż zadał on pokrzywdzonemu lub pokrzywdzonym cios w postaci uderzenia, kopnięcia itp., a wystarczające jest świadome połączenie działania jednego ze sprawców z działaniem drugiego człowieka lub większej grupy osób przeciwko innemu człowiekowi lub grupie osób”.
Zobacz też: Co grozi za pobicie?
Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 20 września 2007 r. (sygn. akt I KZP 30/07) popełnienie przestępstwa pobicia wiąże się z narażeniem danej osoby na utratę życia lub wystąpienie uszczerbku na zdrowiu. Co ważne, uszczerbki te nie muszą wystąpić, aby uznać wydarzenie za przestępstwo. Kluczowy jest fakt, że zachowanie sprawców naraża człowieka na konkretne niebezpieczeństwo.
Co zrobić, jeśli zostało się oskarżonym o pobicie? W przypadku wysłania aktu oskarżenia do sądu można przedstawić swoje stanowisko w sprawie – przyznać się do winy lub nie, a także poinformować o posiadanych dowodach i wnieść wniosek o uniewinnienie. Ważne, by powyższe informacje przekazać w formie pisemnej.
Termin złożenia odpowiedzi określa art. 338 § 2 Kodeksu postępowania karnego „oskarżony ma prawo wniesienia, w terminie 7 dni od doręczenia mu aktu oskarżenia, pisemnej odpowiedzi na akt oskarżenia, o czym należy go pouczyć”.
Jeśli w ramach odpowiedzi na akt oskarżenia sprawca przyzna się do winy, może dobrowolnie poddać się karze. W myśl art. 387 § 1 Kodeksu karnego: „Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego, orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Wniosek może również dotyczyć wydania określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu. Jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może, na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu”.
Oznacza to, że osoba oskarżona może złożyć odpowiedni wniosek i tym samym dobrowolnie odbyć karę. Sąd wydaje zgodę na takie rozwiązanie sprawy, gdy nie ma wątpliwości co do okoliczności popełnienia przestępstwa.
Artykuł powstał we współpracy z OdpowiedziPrawne.pl
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl