2023-07-27 09:31:57 art partnera 657
Fachowcy zajmujący się przygotowaniem i układaniem domowych podłóg coraz częściej rezygnują z klasycznej wylewki cementowej, stawiając w zamian na podkład anhydrytowy. Zwłaszcza gdy pod posadzką mają zainstalować ogrzewanie podłogowe — anhydryt idealnie się do tego nadaje! Co charakteryzuje wylewkę anhydrytową i jakie są jej największe zalety?
Wylewka anhydrytowa to zaprawa przygotowana na bazie odwodnionego gipsu, zmieszanego z wypełniaczami i środkami upłynniającymi. Na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od innych rodzajów wylewki — w worku z jastrychem anhydrytowym zobaczymy niemal to samo, co w paczce z wylewką cementową. Różnica tkwi we właściwościach anhydrytu — odpowiednio wymieszany i ułożony podkład tworzy równe powierzchnie bez potrzeby ich mechanicznego wygładzania czy szlifowania, których to przy tradycyjnym cemencie nie unikniemy. Nic więc dziwnego, że wylewkę anhydrytową często określa się podkładem „samopoziomującym”. Podkłady anhydrytowe mają również, w porównaniu do wylewki cementowej, o wiele bardziej płynną konsystencję.
Dzięki swoim właściwościom — łatwości układania równych powierzchni, ale i nie tylko! — wylewka anhydrytowa świetnie nadaje się do przygotowania posadzek w budownictwie mieszkaniowym: zarówno w domach wolnostojących, jak i w blokach.
Dobrze, a jakie konkretnie cechy sprawiają, że wylewka anhydrytowa może być w wielu domach lepszym wyborem od cementu? Przede wszystkim:
Osobom, które chcą zrezygnować z montażu klasycznego „kaloryfera” i planują przejście na ogrzewanie podłogowe, wylewka anhydrytowa ma do zaoferowania jeszcze więcej! Cechuje się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła (ok. 1,5 W/mK, w porównaniu do 1 W/mK, którym może się pochwalić podkład cementowy) i niską porowatością — to zasługa pozbawionej pęcherzyków płynnej konsystencji. Dzięki tym właściwościom podkład anhydrytowy nagrzewa się o wiele szybciej niż typowy jastrych i lepiej oddaje płynącą z frezowanego (więcej o usługach frezowania podłogówki przeczytasz na https://frezowanierowkow.pl/frezowanie-pod-ogrzewanie-podlogowe) systemu kabli i rur energię — a tym samym pozwala cieszyć się bijącą od podłogi falą ciepła już po kilku chwilach od włączenia ogrzewania!
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl