2022-12-07 07:49:20 UM Bielsko-Biała 2371
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wzbogacił się o pierwszą hybrydową salę operacyjną. Koszt inwestycji to ponad 5,3 mln złotych. Samorząd województwa śląskiego dał na ten cel 5,2 mln złotych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Szpitala Wojewódzkiego.
Blok operacyjny Szpitala Wojewódzkiego to sześć sal. Jedna z nich, w której odbywały się operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, zamieniona została w hybrydową, czyli salę łączącą w sobie funkcje diagnostyczne i zabiegowe w zakresie chirurgii naczyniowej.
Wszczepianie bypassów aortalno-udowych, stentowanie tętnic szyjnych, operacje tętniaków aorty, a także urazów naczyniowych to typowe operacje, jakie chirurdzy z bielskiego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w ciągu roku wykonują blisko 1500 razy. Jaką rewolucją nie tylko dla lekarzy, ale przede wszystkim dla pacjentów jest sala hybrydowa, wyjaśnił kierownik oddziału dr Krzysztof Pietrzak:
- Sala hybrydowa jest połączeniem klasycznej sali operacyjnej z salą radiologii diagnostycznej. Istotą jest obecność angiografu cyfrowego wysokiej jakości, który pozwala obrazować naczynia. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozszerzyć zakres naszych usług medycznych. - powiedział lekarz.
Specjalista wyjaśnił, że hybrydowa sala operacyjna pozwala na wykonywanie zarówno zabiegów tradycyjnych, jak i małoinwazyjnych.
- Głównym beneficjentem sali hybrydowej będą nasi pacjenci. Przy otwartej operacji w zakresie aorty piersiowej ryzyko powikłań, w tym śmiertelnych, wynosi blisko 30 procent, w przypadku brzusznej i biodrowej - około 10 procent. Nowa sala pozwala na wykonywanie procedur hybrydowych, gdzie zakres naszej chirurgicznej interwencji jest dużo mniejszy. To powoduje obniżenie ryzyka powikłań do 2 procent. Pobyt w szpitalu pacjenta po takim zabiegu trwa trzy dni. Zabiegi małoinwazyjne pozwalają nam dotrzeć do chorego miejsca dzięki m.in. dwóm małym nacięciom w pachwinach. To jest olbrzymi postęp dla nas i olbrzymi zysk dla pacjentów - podkreślił specjalista.
Największym kosztem całej inwestycji był zakup angiografu wraz ze specjalistycznym stołem operacyjnym za prawie 3,3 mln złotych. Angiograf służy do obrazowania wnętrza naczyń krwionośnych i organów ciała. W wyniku ogłoszonego przetargu dostawcą angiografu została spółka Siemens Healthcare.
Podczas przeprowadzonej modernizacji zostały wykonane także prace budowlane, mające na celu przystosowanie nowej sali do zainstalowania angiografu z zawieszeniem sufitowym oraz umieszczenia specjalistycznego sprzętu i wyposażenia dostosowanego do współpracy z aparaturą diagnostyczną. Sala hybrydowa została wyposażona w specjalistyczną kolumnę anestezjologiczną, nowoczesne lampy operacyjne z monitorami oraz stację informatyczną, posiadającą dostęp do systemu informatycznego szpitala.
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Sabina Bigos-Jaworowska złożyła na ręce wicemarszałek województwa śląskiego Anny Jedynak serdeczne podziękowania za dotację i zapowiedziała dalszą modernizacje bloku operacyjnego.
Dzięki realizacji inwestycji Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zyskał możliwość wykonywania większej ilości bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgii naczyniowej. Zapoczątkowano również proces modernizacji ponad 20-letniego już bloku operacyjnego.
Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej obsługuje pacjentów z powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego. Rocznie leczonych jest tu około 1700 osób.
JacK
Przy pisaniu artykułu skorzystano z materiałów Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl