2019-11-21 14:06:10 Artykuł partnera 2072
Większość palet powstaje z drewna, chociaż można się spotkać również z wersjami z tworzyw sztucznych. Są stosowane do transportu i przechowywania towarów o rozmaitych gabarytach. Mają określone wymiary, zgodnie z ustalonymi standardami, aby załadunek produktów był prostszy. Dzięki temu można obliczyć, ile produktów może znaleźć się na palecie, a co za tym idzie, ile palet trzeba będzie wykorzystać. Pozwala to ustalić, jaka powierzchnia magazynowa lub transportowa zostanie zajęta. Standaryzacja wymiarów ułatwia przenoszenie palet za pomocą wózków widłowych. Zwiększa sprawność załadunku i rozładunku.
Od lat 50. XX wieku głównymi paletami stosowanymi w transporcie międzynarodowym są europalety. Wyróżniają się specjalnym oznaczeniem EUR. Oznacza to, że konstrukcja została zaprojektowana zgodnie z wymogami EPAL (European Pallet Association). Wymogi dotyczą jakości drewna, wymiarów i nośności. Standardowe wymiary palety euro to 800 × 1200 × 145. Są dostępne również w innych ściśle określonych wymiarach. Trzeba pamiętać, że na innych kontynentach są używane palety o innych wymiarach. Produkcją europalet mogą się zajmować tylko licencjonowane firmy. Podobnie jest w przypadku napraw. Nieprzestrzeganie obowiązujących norm grozi utratą licencji. Gdy naprawy uszkodzonej europalety nie podejmie się uprawniona do tego firma, wówczas traktuje się ją jako zwykłą paletę przemysłową. Na rynku są dostępne palety przemysłowe nowe i używane o różnych wymiarach. Rozmaite warianty można znaleźć w punkcie skupu TEFRA. Palety przemysłowe charakteryzują się większym zróżnicowaniem niż europalety.
W Polsce zainteresowanie meblami i akcesoriami z palet przemysłowych dopiero się rozwija. Moda na rzeczy typu DIY, czyli zrób to sam, daje o sobie coraz bardziej znać. Wystarczy odrobina pomysłowości i chęci do pracy, aby z palet wyczarować piękne i użyteczne przedmioty. Nie trzeba posiadać nowej palety, można kupić w gorszym stanie w skupie palet i wyposażyć się w odpowiednie narzędzia albo zlecić wykonanie mebla lub innego przedmiotu firmie, która się takimi rzeczami zajmuje. Z palet można zrobić krzesło, fotel, kwietnik, półki na ścianę, stolik lub regał. W pierwszej kolejności należy starannie wyczyścić powierzchnię i oszlifować ją. Jest to pracochłonna praca, która jednak się opłaca. Potem trzeba pomalować je i zaimpregnować. Palety można wykorzystywać w całości lub tylko ich części. Czasem potrzebne są po prostu deski. Aby uzyskać oryginalny i atrakcyjny mebel, trzeba mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat obróbki drewna.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl