„Rodzina 500 plus”, bieżące działania rządu oraz ostatnia manifestacja KOD, która odbyła się w Bielsku-Białej były tematem dzisiejszej konferencji Prawa i Sprawiedliwości
W bielskiej siedzibie PiS odbyła się konferencja prasowa poświęcona kwestii realizacji programu dotyczącego świadczenia wychowawczego, czyli Rodzina 500+ oraz ocenie obecnych wydarzeń, które dzieją się w Polsce. Poseł Pięta odniósł się do zmian dotyczących ustawy Policji, a poseł Puda odniósł się do nowelizacji ustawy o mediach. Na konferencji obecny był również poseł Jacek Falfus, który poruszył kwestie Karty Polaka.
Konferencje rozpoczął Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, który rozpoczął od omówienia programu „Rodzina 500 plus”.
Program „Rodzina 500 plus” to wprowadzenie świadczenia wychowawczego na każde drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. Aby otrzymać wsparcie także na pierwsze dziecko trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe 800 zł lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Programem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, w tym 3,8 mln dzieci. Projekt ustawy odbył konsultacje społeczne.
- W każdym województwie odbyliśmy konsultacje z przedstawicielami tych organizacji oraz instytucji, które te świadczenia będą wypłacały. Po konsultacjach wyłączyliśmy z tego programu zaliczanie do kryterium dochodowego, które uprawnia do otrzymywania innych świadczeń z pomocy społecznej czy innych dodatków. Jeżeli ktoś otrzymuje inne świadczenie to to świadczenie nie będzie zmniejszone – zaznaczył - Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
Jak zaznaczył Wiceminister Stanisław Szwed ważną kwestią w tym projekcie jest aby ta propozycja dotarła jak najszybciej do zainteresowanych rodzin. Jest to największy projekt, który jest realizowany w historii naszego kraju. Warto przypomnieć, że projekt obejmie ponad 3,8 mln dzieci. Jeżeli ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia, to w ciągu pierwszych trzech miesięcy będzie można składać wnioski.
Tegoroczne koszty programu Rodzina 500 plus wynosić będą 17 mld złotych, a w przyszłym roku 22 mld złotych.
- Chcemy aby ten program oprócz kwestii związanej z sytuacją materialną miał też drugi cel, demograficzny. Dzisiaj jesteśmy na 216 miejscu na świecie jeśli chodzi o wskaźnik dzietności – dodał Wiceminister.
W trakcie konferencji Poseł Stanisław Pięta odniósł się do projektu o zmianie ustawy o Policji.
- Czas najwyższy aby przebić ten balon absurdu. Pojawiają się zarzuty, że PiS zamierza inwigilować wszystkich internetów, zbierać dane internetowe. To są zupełne bzdury. Zmiana ustawy o Policji wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł w lipcu 2014r. Dziwne, że poprzedni Sejm nie zdołał zająć się tym zagadnieniem. Ustawa, która proponujemy wprowadza ograniczenia, co do poboru danych, wykorzystania, przechowywania i wreszcie wprowadza przepisy, które nakazują niszczenie danych zebranych w czasie kontroli operacyjnej. Ustawa precyzuje również czas prowadzenia niejawnych czynności operacyjnych – zaznaczył Stanisław Pięta.
Poseł Stanisław Pięta odniósł się również do manifestacji Komitetu Obrony Demokracji.
- Warto zapytać, gdzie byli obecni obrońcy wolności słowa, zgromadzeń, demokracji gdy policja w ubiegłych latach prowadziła akcję widelec. Była to wielka prowokacja policji, która skończyła się bezpodstawnym zatrzymaniem ponad 700 kibiców w Warszawie. Kilku z nich skazały sądy, pozostali zostali uniewinnieni. Chciałbym zapytać gdzie byli obrońcy demokracji, gdy bito dziennikarzy na Krakowskim Przedmieściu, gdy służby weszły do redakcji Wprost. Nie było manifestacji, marszów, oskarżeń o łamanie praw demokratycznych. W Polsce nie jest zagrożona demokracja, wolność słowa, nikomu nie dzieje się krzywda, a zarzuty które są nam stawiane są zupełnie bezpodstawne – dodał Stanisław Pięta.
Poseł Grzegorz Puda odniósł się do ustawy medialnej.
- Podstawową ideą i zasadą, która przyświeca budowie nowych mediów narodowych jest utworzenie dobrze prosperującej grupy dziennikarzy, którzy będą mogli obiektywnie przedstawiać rzeczywistość w postaci, która ona funkcjonuje. Obecnie powstała tylko mała ustawa medialna, natomiast trwają prace, by przygotować dużo większy dokument, który będzie zmieniał sposób finansowania rynku mediów narodowych.
Grzegorz Puda zaznaczył, że wbrew wrogim pogłoskom nie będą zwalniać żadnych dziennikarzy, a wręcz przeciwnie będą przyjmować nowych dziennikarzy do pracy w mediach narodowych.
Poseł Jacek Falfus poruszył kwestie karty Polaka.
- Przekonaliśmy się, jak chcieliśmy szybko ewakuować osoby z Donbasu, czy innej części Ukrainy, że nie ma przepisów, które pozwoliłyby szybko przeprowadzić osoby, które utożsamiają się z naszym krajem na obszary Polski. Uzyskanie karty Polaka będzie trochę łatwiejsze. Wprowadzamy zasadniczą zmianę, że osoby, które przekroczą granicę, będą mogły zgłosić się do Urzędu Wojewódzkiego i tam złożyć stosowne oświadczenia i dokumenty, aby w miarę szybko taką kartę Polaka uzyskać. Po otrzymaniu tej karty mogą starać się o kartę stałego pobytu i w tym czasie uzyskają pakiet socjalny, aby się zaadoptować w Polsce. Ten pakiet ekonomiczny będzie taką możliwością dotrwania do sytuacji, kiedy po złożeniu wniosku po okresie jednego roku uzyskają możliwość otrzymania obywatelstwa Polskiego. - zaznaczył Poseł Jacek Falfus.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl