2021-09-15 09:00:00 Artykuł Partnera 1589
Jak zaprojektować kuchnię tak, aby była praktyczna, wygodnie się w niej gotowało i sprzątało, a do tego żeby wyglądała dobrze? Zestawiliśmy kilka porad od profesjonalistów, które pomogą w planowaniu.
Kiedy planujesz, co gdzie umieśsić w swojej kuchni, najprostszą, a zarazem najefektywniejszą metodą będzie rozdzielenie przestrzeni do 4 stref: przechowywania, mycia, przygotowywania i gotowania. Spiżarnia, szafka z produktami spożywczymi i lodówka tworzą pierwszą strefę. Drugą natomiast zlew, zmywarka i miejsce do ociekania naczyń. W trzeciej strefie przygotowujemy jedzenie, dlatego potrzebujemy tu między innymi noże i deski. Ostatnią, przeznaczoną do gotowania, strefę tworzy kuchenka, piekarnik, ewentualnie kuchenka mikrofalowa.
Rada: Jesteś prawo-, czy leworęczny? Osobom praworęcznym polecamy uszeregować te cztery strefy od lewej do prawej, natomiast leworęcznym - na odwrót.
Wśród mebli kuchennych ulubionym materiałem pozostaje laminat - jest on tani, wytrzymały i łatwy w utrzymaniu, a ponadto oferuje szeroką gamę kolorów, łącznie z imitacją drewna. Droższym wariantem jest lakierowany fornir. Nie zapominaj również o uchwytach! Powinny być wysokiej jakości, aby nie zaszkodziło im częste używanie. Dobrym rozwiązaniem okazać się mogą też uchwyty zintegrowane. Nie tylko wyglądają one bardzo estetycznie, ale również chronią drzwiczki przed palcowaniem. Zdecydowanie nie możesz zapomnieć o wyborze pasującego okapu kuchennego, którego nie może zabraknąć w żadnej nowoczesnej kuchni.
Blat powinien być wytrzymały, łatwy w utrzymaniu, i przy najlepszym jeszcze dobrze wyglądać. Jaki materiał spełnia wszystkie te kryteria? Doskonały jest naturalny kamień, który poddawany może być zarówno połyskliwej, jak i matowej obróbce. Jeśli chętniej wybierzesz cenowo przystępniejszy laminat, uważaj na odkładanie gorących naczyń bezpośrednio na blat - wysokie temperatury mogą go uszkodzić. Konglomerat posiada zalety kamienia naturalnego, ale podobnie jak laminat może być nieodporny na wysoką temperaturę. Praktyczne są również blaty z drewna, ale od czasu do czasu wymagają one olejowania. Ponadto drewno może być podatne na wilgoć i sczernieć, dlatego ważne jest dokładne wycieranie nawet najmniejszych plam. Poza tym pozostają nam jeszcze blaty szklane - odporne na wszystkie zarysowania i dające ponadczasowy efekt. Ich jedyną wadą jest jednak ryzyko odpryskiwania krawędzi, co może się przydażyć nawet tym najostrożniejszym z nas.
Rada: Powszechnie polecane są niejednolite blaty kuchenne (jak na przykład cętkowana struktura marmuru, lub słoje drewna), które w przeciwieństwie do tych jednokolorowych są prostsze w utrzymaniu, a ewentualne zabrudzenia i zadrapania pozostają na nich mniej widoczne.
Naczynia codziennego użytku, garnki, blachy, przybory kuchenne i pomocnicy tacy jak czajnik, mikser, toster, no i oczywiście produkty spożywcze… W kuchni musimy tego “upchać” naprawdę dużo. Pamiętaj o tym podczas jej planowania i zadbaj o miejsce do przechowywania. Im więcej szafek będziesz mieć, tym lepiej, ponieważ oznacza to mniej rzeczy na blacie, co jest nie tylko bardziej praktyczne, ale i estetyczne.
Szukasz przeglądarki mebli i dekoracji do wnętrz? To właśnie FAVI! FAVI to międzynarodowa internetowa przeglądarka asortymentu do wnętrz i ogrodu. FAVI gromadzi ponad 2 000 sklepów nie tylko w Polsce, ale także w Chorwacji, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech. Misją FAVI jest oszczędzanie Twojego czasu i dostarczanie codziennej dawki inspiracji dla Twojego domu.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl