2021-05-27 09:40:55 Artykuł Partnera 1758
Wybierasz pierwszą wiatrówkę? A może – szukasz nowszego modelu? Bez względu na to, jakie masz doświadczenie, warto wiedzieć, co proponuje rynek. Dzięki temu nie tylko poznasz podstawowy podział wiatrówek, ale także – zdecydujesz, jaką wiatrówkę warto kupić.
Chcesz wybrać wiatrówkę, która pozwoli Ci realizować zamierzone cele? Szeroki wybór zdaje się być najlepszym rozwiązaniem. Okazuje się jednak, że jest zupełnie odwrotnie. Wielość konstrukcji, rozmiarów, kalibrów i sposobów napinania sprawia, że zwłaszcza osoby nieobeznane w temacie mogą poczuć się zagubione. Zatem – jakie rodzaje wiatrówek znamy i co sprawia, że różnią się między sobą?
Podstawowym elementem różnicującym wiatrówki jest napęd. Dlaczego? Przede wszystkim – ze względu na brak amunicji. To dlatego czynnik miotający jest zlokalizowany bezpośrednio w karabinku.
Jeśli napęd stanowi główny czynnik rozróżniający wiatrówki, warto przyjrzeć się tej kwestii bliżej. Taka wiedza pozwoli Ci nie tylko stworzyć subiektywny ranking broni, ale także – podjąć decyzję, jaką wiatrówkę kupić.
Biorąc pod uwagę napęd, możemy wymienić cztery podstawowe rodzaje wiatrówek.
- Wiatrówki sprężynowe, ze sprężyną metalową lub gazową;
- Wiatrówki zasilane CO2
- Wiatrówki PCA (Pre Charged Air)
- Wiatrówki PCP (Pre-Charged Pneumatism)
Sprawdź, co je charakteryzuje – dzięki temu bez trudu znajdziesz model dla siebie, unikniesz rozczarowania wynikającego z niezgodności pomiędzy oczekiwaniami, a stanem faktycznym i, co najważniejsze – znając wszystkie możliwości wiatrówki, będziesz mógł ustalić zakres jej wykorzystania.
Najbardziej klasyczny design i sprężynowa konstrukcja – to bez wątpienia jedno z najprostszych rozwiązań. Czy to oznacza, że możesz zakończyć poszukiwania i już wiesz, jaką wiatrówkę kupić? Nie do końca. Wiatrówka sprężynowa dedykowana jest tym, którzy pierwszy raz z bronią mają już za sobą. Wszystko ze względu na odczuwalny wyrzut podczas strzelania.
Taka wiatrówka charakteryzuje się klasyczną konstrukcją – tutaj masz do czynienia z modelem o dłuższych rozmiarach, absolutnie nie jest to wiatrówka pistolet.
Wiatrówki zasilane CO2, czyli pistolety – wiatrówki, wyróżniają się nie tylko specyficznym rozmiarem, ale także – wyjątkowo łatwą obsługą, średnią mocą i samopowtarzalnym modelem strzelania. Traktowane jako urządzenia rekreacyjne, doskonale sprawdzają się na aranżowanym polu bitwy. Warto jednak pamiętać, że ta wiatrówka nie służy do strzelania do celu, a więc – nie sprawdzi się w kontakcie z tarczą.
Wiatrówka PCP ma coś, czego dotąd nie miał żaden z wymienionych modeli – unikalny design, solidną konstrukcję i zewnętrzne źródło zasilania. Wiatrówki PCP zapewniają wysoki komfort pracy, co więcej – oddawanym strzałom nie towarzyszy charakterystyczny wyrzut. Te wiatrówki są odpowiednie do łączenia z dodatkowym osprzętem – gotowa wiatrówka z lunetą pozwoli ci na jeszcze większą precyzję, także na długich dystansach, co bezsprzecznie czyni ten model najbardziej zaawansowanym, wśród znanych rodzajów wiatrówek.
Wiatrówka PCA, czyli Pre Changed Air może przybierać dwojaką formę – wiatrówki klasycznej, długiej lub wiatrówki – pistoletu. Ze względu na konstrukcję tego urządzenia, możesz swobodnie regulować moc strzału, za pomocą wbudowanej pompki (jej obsługa jest konieczna, jeśli w ogóle chcesz zacząć pracować z wiatrówką PCA). Czemu w ogóle o tym wspominamy? Bo to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają bardziej uniwersalnego urządzenia. Doskonała w teren (aranżowane pole bitwy), jak również – umożliwiająca rozrywkowe strzelanie do tarczy, z maksymalnej odległości 10 metrów.
Przydatna w strzelaniu do celu, doskonale sprawdzi się również na polu bitwy – okazuje się, że wiatrówka, bo o niej mowa to propozycja dla najbardziej wymagających. Wiatrówki pistolety czy wiatrówka z lufą to niejedyne możliwości. Znając rodzaje wiatrówek, bez trudu zdecydujesz, która będzie idealna właśnie dla Ciebie.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl