Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2025-01-18

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Porąbka - Szczepimy Gminy

2021-09-07 12:13:00 mat. reklamowe 1338


Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19?

  1. Bo uchronisz siebie przed niebezpieczeństwem

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95% – szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19.

  1. Bo uratujesz komuś życie

Im więcej będzie zaszczepionych osób, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną.

  1. Bo możesz!

Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne.

  1. Bo pomożesz zwalczyć pandemię na świecie

Od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln ludzi na całym świecie. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa.

  1. Bo zyskasz spokój

Szczepiąc się, zyskasz wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych.

  1. Bo szczepionki są bezpieczne

Szczepionki są badane przez najlepszych naukowców z całej UE. Ich dopuszczenie do użytku jest zależne od decyzji Europejskiej Agencji Leków.

  1. Bo zostaniesz zbadany

Przed szczepieniem zostaniesz przebadany przez lekarza. Dzięki temu sprawdzisz swój aktualny stan zdrowia.

  1. Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do normalności!

Szczepiąc się, przyczyniasz się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia.

  1. Powrót do normalności oznacza:
  • odejście od maseczek,
  • swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
  • powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych,
  • dalszy rozwój gospodarki,
  • ochronę miejsc pracy oraz szansę na nowe zatrudnienia,
  • swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin i teatrów,
  • wakacje bez ograniczeń,
  • poprawę jakości życia nas wszystkich.
  1. Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tej zdobyczy cywilizacji od kilkuset lat.

 

Jak się zaszczepić?

Przepustką do szczepienia jest e-skierowanie. 10 maja ruszyła rejestracja na szczepienie przeciw Covid-19 dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli 18. rok życia. Obecnie zaszczepić się mogą już 12-latkowie. Tuż przed szczepieniem warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zapoznaj się ze szczegółami.

Termin Twojego szczepienia

Chcemy, aby preparat przeciwko Covid-19 otrzymało jak najwięcej osób w jak najkrótszym czasie. Leży to w interesie nas wszystkich – szczepionka daje realne szanse na wyjście z pandemii.

Na początku, w ramach etapu 0 do szczepień przystąpiły służby medyczne, pracownicy i podopieczni domów pomocy społecznej, także osoby najstarsze i przewlekle chore – wszyscy ci, którzy są najbardziej zagrożeni na zakażenie lub mają najmniejsze szanse na pokonanie choroby czy uniknięcie ciężkich powikłań. 10 maja ruszyła rejestracja na szczepienie przeciw Covid-19 dla wszystkich chętnych.

E-skierowanie

To dokument, który uprawnia Cię do przyjęcia szczepionki. W większości przypadków jest ono generowane automatycznie dla osób, które mogą zapisywać się na szczepienie. Tylko w niektórych przypadkach pacjenci zgłaszają się do lekarza po ten dokument. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dana osoba nie ma numeru PESEL, lub w przypadku konkretnych pacjentów z wskazanymi chorobami – są oni o tym poinformowani.

Pytania i odpowiedzi

Czy szczepionka jest obowiązkowa? Jeśli tak, czy są jakieś sankcje za odmowę szczepienia?

Szczepienia są całkowicie dobrowolne. Zachęcamy wszystkich do szczepień przeciw COVID-19. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza.



W jaki sposób będę mógł/mogła zgłosić, że chcę się zaszczepić? Czy potrzebne będzie skierowanie od lekarza? Jeśli tak, kto mi je wystawi?

Podstawą do szczepień jest e-Skierowanie. Generowane jest ono automatycznie dla większości uprawnionych. E-Skierowanie jest w systemie, zatem nie ma potrzeby pobierać tego dokumentu w formie papierowej. Tylko w niektórych przypadkach, np. cudzoziemcy powinni się zgłosić po skierowanie do lekarza POZ. Jeśli masz wystawione e-Skierowanie, zarejestruj się na szczepienie.

Gdzie mogę się zaszczepić?

Polacy mogą przyjąć szczepionkę w:

  • populacyjnych i powszechnych punktach szczepień - MAPA
  • punktach drive thru,
  • zakładach pracy,
  • aptekach.

Dostępne są też mobilne punkty szczepień:

 

Czy szczepionka jest bezpieczna? Jakim badaniom i procedurom podlega?


Niezależnie od rodzaju szczepionki, każda z nich przechodzi staranne badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje.

Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania wykonywano według najwyższych standardów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku innych szczepionek.

Szczepionki, tak jak pozostałe produkty lecznicze, przed wprowadzeniem na rynek wymagają uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Wymagania dot. ich rejestracji są bardzo rygorystyczne.

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu przez Europejską Agencję Leków procedury scentralizowanej.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

W przypadku COVID-19 dla szybkiego zapewnienia dostępności skutecznej i bezpiecznej szczepionki, skracane są terminy administracyjne. Te ułatwienia proceduralne nie obniżają obowiązujących wymogów dot. bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki.

Umowy o wczesnym zakupie podpisywane przez Komisję Europejską uzależniają końcowy zakup od otrzymania dostępu do obrotu szczepionki w Unii Europejskiej. Pozytywna decyzja o całkowitym lub warunkowym dostępie zostanie podjęta jedynie względem szczepionek, które udowodnią swoją skuteczność i bezpieczeństwo w procedurze centralnej prowadzonej przez Europejską Agencję Leków.

Także firmy farmaceutyczne przeprowadzają własne testy. Moderna, jeden z producentów szczepionki przeciwko COVID-19 - dane opracowano na podstawie analizy 196 potwierdzonych zakażeń COVID-19 wśród 3000 uczestników badania. Firma stwierdziła, że w grupie placebo zaobserwowano 185 przypadków COVID-19 w porównaniu do 11 przypadków w grupie, która otrzymała szczepionkę.

Czy dostanę zaświadczenie, że jestem zaszczepiony?

Informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Oprócz tego po przyjęciu drugiej dawki wystawiane są kody QR, które można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, wówczas może wziąć z punktu szczepień wydruk potwierdzający, tzw. paszport osoby zaszczepionej. Dokument potwierdza, że osoba jest zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które przysługują osobom zaszczepionym. 

Dostępna jest aplikacja "Zaszczepieni", która umożliwia potwierdzenie, że ktoś, kto pokazuje nam kod QR, jest rzeczywiście zaszczepiony. Aplikacja sprawdza ważność i poprawność kodu QR osoby zaszczepionej. Pokazuje też podstawowe dane o jego właścicielu, w tym imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin. Dzięki temu można sprawdzić, że jest to kod osoby, która go okazuje. Osoba, która pokazuje do skanowania kod QR, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w kodzie.

Aplikacja działa offline, a połączenia z Internetem potrzebuje jedynie w przypadku aktualizacji programu.



Jestem osobą niepełnosprawną i niesamodzielną, czy może ktoś przyjechać i zrobić mi szczepionkę?

Istnieje możliwość skorzystania z usług wyjazdowego zespołu szczepień. Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień.

Pacjenci mogą też skorzystać ze specjalnego transportu do punktu szczepień. Te transporty organizują gminy. Po zaszczepieniu, osoba potrzebująca zostanie odwieziona do swojego miejsca zamieszkania. Chęć skorzystania z transportu można zgłosić bezpośrednio w punkcie szczepień lub za pośrednictwem specjalnego numeru telefonu, który jest obsługiwany przez poszczególne gminy.

Ze specjalnego transportu mogą skorzystać:

  • osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
  • osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich;
  • osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

Czy szczepienie zwalnia z kwarantanny wjazdowej?

Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 tzn. osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z dwóch dawek (w przypadku szczepionki dwudawkowej) są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny wjazdowej.

 

Czy po szczepieniu trzeba czegoś unikać? Np. aktywności fizycznej?

W odniesieniu do szczepienia przeciw COVID-19 mają zastosowanie ogólne zasady dotyczące szczepień. Nie ma zalecenia, aby unikać określonych czynności, np. aktywności fizycznej po szczepieniu. Decyzję podejmuje osoba, która została zaszczepiona, kierując się swoim samopoczuciem, stanem zdrowia.

 

Czy zostaje ślad po tej szczepionce?

Tak jak w przypadku każdej iniekcji, tak i w tym przypadku, po zaszczepieniu pozostaje niewielki ślad po wkłuciu. Dolegliwości bólowe w miejscu wkłucia są wymieniane wśród działań niepożądanych, które mogą wystąpić po szczepieniu.  


Co zrobić w przypadku niepokojących objawów po szczepionce?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku mogą się pojawić objawy niepożądane, tak również i po szczepieniu mogą one wystąpić. W przypadku pojawienia się niepożądanego odczynu po szczepieniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie, bądź jakimkolwiek innym lekarzem i poinformować o odbytym szczepieniu.


Przeszedłem COVID-19. Czy powinienem się zaszczepić?

Tak. Ozdrowieńcy podlegają zaszczepieniu. Według CDC (Center for Disease Control and Prevention) i PHE (Public Health England) przebycie choroby nie jest przeciwwskazaniem do szczepień.

Szczepienie ozdrowieńców odbywa się dwoma dawkami. Osoby, które przeszły Covid mogą rejestrować się na szczepienie po 30 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.


Jak przygotować się do szczepień (Na czczo? Po nocnym spoczynku itp.?)

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepienia. W związku z tym można zaszczepić się w ciągu całego dnia, bez względu na spożywanie posiłków. Dobrze, gdy przed szczepieniem jesteśmy wypoczęci.    


Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaczepieniu?

Obecnie, ponieważ koronawirus jest nowym szczepem wirusa, nie ma wystarczającej wiedzy na temat tego, jak długo odporność nadana przez szczepionki będzie trwać po zaszczepieniu, ani też czy będą potrzebne dodatkowe, okresowe dawki.

Szanowni Państwo,
 
Informujemy, że na terenie Gminy Porąbka cały czas istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko Covid19. 
 
 
Szczepienia realizowane są w ramach ogólnopolskiej akcji "Szczepimy się".
 
 
Szczepić można się w Ośrodku Zdrowia w Porąbce tel.33/8106012 lub w oddziale Pogotowia Ratunkowego w Kobiernicach tel.33/8100395
 
 
Zaszczep się przeciwko Covid 19 i żyj swobodnie.
 

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Otwarcie stoku Dębowca!
    2025-01-17

    Otwarcie stoku Dębowca!

    Otwarcie stoku Dębowca już jutro!

    Zmarł ks. Eugeniusz Nycz, emerytowany proboszcz w Porąbce
    2025-01-17

    Zmarł ks. Eugeniusz Nycz, emerytowany proboszcz w Porąbce

    16 stycznia 2025 r w hospicjum im. św. Jana Pawła II odszedł do Pana śp. ks. Eugeniusz Nycz.

    Porwania dzieci w rejonie Straconki? Policja dementuje doniesienia
    2025-01-17

    Porwania dzieci w rejonie Straconki? Policja dementuje doniesienia

    Porwania dzieci w rejonie Straconki? Policja dementuje doniesienia

      Popularne Artykuły


      Już po raz 32. Ikary powędrowały do znakomitych twórców kultury
      2025-01-14

      Już po raz 32. Ikary powędrowały do znakomitych twórców kultury

      Laureatami Ikara 2024 zostali – aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Sławomir Miska, hi...

      Trwa rekordowy sezon na bielskim lodowisku w Bielsku-Białej
      2025-01-12

      Trwa rekordowy sezon na bielskim lodowisku w Bielsku-Białej

      W okresie świąteczno-noworocznym Sezonowe Lodowisko w Bielsku-Białej odwiedziło niemal 11 ...

      Nowy sezon Giełdy Staroci w Białej
      2025-01-17

      Nowy sezon Giełdy Staroci w Białej

      Już w najbliższą sobotę 18 stycznia swój kolejny sezon rozpocznie Giełda Staroci w Białej ...

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO