2021-10-29 14:08:35 Artykuł Partnera 1833
Na jakim etapie powinno się sprawdzać, czy przyjęte założenia projektowe były słuszne? Gdy klient otrzymuje działający produkt, na weryfikację może być już… za późno. Metoda Proof of Concept pozwala sprawdzić słuszność założeń już na bardzo wczesnym etapie. Sprawdź, jak wykorzystuje się ją w branży IT!
Proof of Concept to metoda, która pozwala na sprawdzenie, czy przedstawiony przez klienta pomysł był słuszny i czy ma zastosowanie w jego biznesie. Taką weryfikację przeprowadza się w realnych, ale bezpiecznych warunkach: klient otrzymuje testową wersję produktu cyfrowego, która jest w pełni funkcjonalna, ale nie wpływa na pracę innych systemów.
Aby sprawdzanie założeń projektowych przyniosło efekty, ważne jest, by zostało wykonane na możliwie jak najwcześniejszym etapie realizacji projektu. Tylko wówczas wprowadzenie zmian nie wpłynie znacząco na dalsze prace i nie opóźni ich ukończenia.
Klienci współpracujący z zespołami IT decydują się na skorzystanie z Proof of Concept w szczególności, gdy oprogramowanie ma obsługiwać procesy krytyczne, wpływające całościowo na funkcjonowanie firmy. Takie wdrożenia wiążą się z dużym ryzykiem, które może przełożyć się na dodatkowe koszty – system, który nie został przetestowany w realnych warunkach, może spowodować przestoje w pracy i błędy, które trudno naprawić.
Proof of Concept wykorzystuje się szeroko w usługach inżynierii oprogramowania. W tej wersji weryfikacja założeń projektowych polega na dostarczeniu klientowi testowej wersji aplikacji, z której mogą korzystać zespoły zainteresowane jej wdrożeniem. Aplikacja może znajdować się na serwerach utrzymywanych przez klienta, ale nie ma wpływu na inne systemy i sposób funkcjonowania firmy.
Sprawdzanie założeń projektowych jest dobrą praktyką w przypadku nowych technologii, automatyzacji i robotyzacji procesów, transformacji cyfrowej. Testowe wersje umożliwiające sprawdzenie, czy projekt będzie spełniał cele biznesowe firmy, wykorzystuje się m.in. w zakładach przemysłowych wdrażających założenia Przemysłu 4.0. To w pełni uzasadnione – takie inwestycje są bardzo kosztowne i firmy nie chcą ponosić ryzyka związanego ze wdrożeniem nieefektywnych narzędzi. Jednocześnie automatyzacja i robotyzacja to stosunkowo nowe dziedziny, przez co możliwości zweryfikowania założeń na podstawie istniejących już rozwiązań są ograniczone.
Sprawdzanie założeń projektowych to jeden ze stałych etapów tworzenia oprogramowania w GlobalLogic. Sprawdź, jak takie podejście pomaga w utrzymaniu wysokich standardów i spełnianiu oczekiwań klientów!
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl