2024-10-01 09:19:11 UM Bielsko-Biała 1655
Przebudowa placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej została uznana za najlepszą Modernizację Roku 2023.
27 września w Zamku Królewskim w Warszawie wręczono wyróżnienia i tytuły laureatom tegorocznej edycji konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku. Zgłoszono do niego ponad 400 realizacji. W kategorii rewitalizacji obszarów i zespołów urbanistycznych zwyciężyła inwestycja z Bielska-Białej, która oficjalnie nosi nazwę Rozbudowa Placu Wojska Polskiego wraz z ulicą Cyniarską. Nagrodę podczas gali odebrali zastępca prezydenta miasta Przemysław Kamiński oraz dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej Patryk Owcarz.
Warto przypomnieć, że najpierw na najlepsze modernizacje głosowali internauci, a potem przez prawie dwa miesiące jury konkursu wizytowało 93 finałowe obiekty. Przemierzając Polskę od Szczecina przez Zieloną Górę, Wrocław, Kraków, aż do Gdyni, jurorzy zawitali również do Bielska-Białej; wszędzie spotykali się z inwestorami, wykonawcami i projektantami konkursowych realizacji i dzielili się z nimi doświadczeniami i opiniami.
Po tym wszystkim kolejny już raz kapituła przyznała nagrodę stolicy Podbeskidzia. Do bielskich obiektów nagrodzonych już wcześniej dołączyła Rozbudowa Placu Wojska Polskiego wraz z ulicą Cyniarską, czyli przykład rewitalizacji fragmentu miasta z przywróceniem historycznej agory - rynku w dawnej Białej.
Oto uzasadnienie jury:
Nagrodę przyznano za konsekwentnie wprowadzoną zasadę wyeliminowania wszechobecnej na placach betonozy. Zrezygnowano z parkingu, który przeniesiono na przyległą ulicę Cyniarską, na korzyść placu wielofunkcyjnego, dostępnego dla spotkań, wypoczynku i rozrywki mieszkańców. Wyodrębniono po obu stronach placu, pasy zieleni z wkomponowanymi ogródkami letnimi lokali gastronomicznych mieszczących się w parterach domów wokół placu. To inspiruje do otwierania nowych funkcjonalnych lokali. Wydzielono 4 m pas jako droga pożarowa do przyległych kamienic. Sprowadzono i posadzono dużo zieleni wysokiej i niskiej (ok. 70 szt). Wprowadzono posadzkę z kostki porfirowej, małe obramowane płotkami zieleńce, ławki i elementy małej architektury. Wydzielono miejsce na koncerty jarmarki i wydarzenia kulturalne z możliwością instalowania sceny i podłączenia do sieci elektrycznej. Plac oświetlają stylowe latarnie, podświetla się zieleń, którą podlewa się automatycznie z użyciem wody opadowej zgromadzonej w specjalnych zbiornikach. Świadomie wprowadzono symbolikę widoczną w narożnej kamienicy Pod Żabami, gdzie wokół fontanny usytuowano figurki żabek grających na instrumentach. Ciekawym wyróżnikiem zmodernizowanego placu jest stylizowany zegar i elektroniczny fortepian betonowy, który w zamyśle czeka na wrażliwego pianistę, jak i mieszkańcy na poranne rechoty żab. Tożsamość miejsca zaznaczono zamontowaną w posadzce, tablicą informację o historycznym położeniu ratusza, wagi miejskiej i pompy wodnej.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl