2022-07-14 10:34:29 Bielsko-Biała 1458
Przywrócić świetność pawilonu sportowego i kortów tenisowych przy ul. Partyzantów w Bielsku-Białej chce Agencja Rozwoju Regionalnego. Spółka czyni już kolejne kroki w tym kierunku
Przywrócić świetność pawilonu sportowego i kortów tenisowych przy ul. Partyzantów w Bielsku-Białej chce Agencja Rozwoju Regionalnego. Spółka czyni już kolejne kroki w tym kierunku. W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej znajduje się ogłoszenie o przetargu na kompleksowe zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w formule zaprojektuj i wybuduj w ramach projektu pod nazwą Międzypokoleniowe Centrum Aktywności i Innowacji w Bielsku-Białej. Kompleksowa rewitalizacja Pawilonu Sportowego i kortów tenisowych wraz z otoczeniem w Parku Włókniarzy.
R E K L A M A
O tym, co się pod tym kryje, mówi prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej Maciej Jeleń.
- Po pierwsze odnowimy pałacyk – sportowy, lodowy, jakbyśmy to nie nazywali - historyczne miejsce, które uważam powinno zupełnie inaczej wyglądać. Przywrócimy również funkcję sportową, czyli mowa o kortach tenisowych, przy czym będą to korty całoroczne, w części zadaszone, ale uwzględniające układ architektoniczny otoczenia – tłumaczy M. Jeleń.
Szef spółki zwraca też uwagę na fakt trwającej właśnie rewitalizacji Parku Włókniarzy w sąsiedztwie pałacyku.
- Jak dokonamy rewitalizacji tego obszaru, to biorąc pod uwagę, że odbywa się rewitalizacja Parku Włókniarzy, cały ten obszar wróci do świetności i myślę, że będzie spełniał oczekiwania i służył mieszkańcom Bielska-Białej i okolic – dodaje.
Pawilon zostanie zaadoptowany na Międzypokoleniowe Centrum Aktywności i Innowacji w Bielsku-Białej MCAIIBB.
- Do budynku planujemy przeniesienie naszego FabLabu. To jest laboratorium technologiczne, gdzie mamy drukarki 3D, ramiona robotyczne, szkolimy młodzież z zakresu przemysłu 4.0 i z nowoczesnych technologii. Chcemy je przenieść w to miejsce, bo to wpłynie na atrakcyjność laboratorium – mówi prezes.
Ideą FabLabu jest stworzenie warunków technicznych i odpowiedniej kadry do wykonywania - prototypów, modeli, próbnych egzemplarzy, części, projektów technicznych i drobnych serii doświadczalnych na potrzeby zdobywania doświadczeń, wdrożeń projektów, patentów, rozwoju technicznego, badań itp. dla małych podmiotów gospodarczych i osób indywidualnych.
Chodzi też o stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju technologicznego regionu dla mikro firm, rozwijania indywidualnych umiejętności i potrzeb, szkolenia młodzieży, osób starszych, restrukturyzacji zawodowej, szkoleń, warsztatów, itp.
W związku z ideą międzypokoleniowości przedsięwzięcia przewidziano nie tylko zaangażowanie osób młodych, lecz także ich współpracę z osobami starszymi, często nieaktywnymi zawodowo. Działania takie pozwolą na przekazywanie wiedzy osób starszych - osobom młodszym i proces odwrotny - zapoznawanie osób starszych z nowymi narzędziami, cyfryzacją i automatyzacją.
Poza realizacją przebudowy budynku historycznego pawilonu na tym terenie powstanie hala sportowa wraz z zapleczem. Oprócz funkcji podstawowej mają się w nim znaleźć: zaplecze socjalne i sanitarne, sale szkoleniowe, sale ćwiczeń itp. Wewnątrz będą trzy zadaszone, oświetlone, zimą ogrzewane, a latem chłodzone korty tenisowe na poziomie parteru. Jedno z boisk będzie pełnowymiarowe, co da możliwość rozgrywek meczy turniejowych w stopniu krajowym.
Zakończenie wszystkich inwestycji na tym terenie przewidziano na 2024 rok.
- Chcielibyśmy na przełomie 2023/2024, bądź do połowy 2024 roku mieć inwestycję oddaną do użytku. Wszystko zostanie wykonane z pożyczki rewitalizacyjnej z Banku Gospodarstwa Krajowego, która w części finansuje realizację, dodatkowo finansowanie komercyjne plus środki własne – dodaje prezes.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl