2019-11-20 14:54:46 Artykuł partnera 3087
We wstępie już nieco nakreśliliśmy tę kwestię, ale rozwińmy tę myśl dalej. Regulacja okien jest potrzebna m.in. ze względu na oszczędności energii. W zimie, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, trzeba zminimalizować ilość ciepła uciekającego na zewnątrz. Aby to osiągnąć, należy poprawić szczelność okien, a więc tak wyregulować okucia, aby zamknięta kwatera była maksymalnie dociśnięta do ramy. Dzięki temu straty ciepła są mniejsze, a rachunki za ogrzewanie sporo niższe.
Druga sprawa to komfort użytkowania. Pod wpływem wielokrotnego otwierania i zamykania okna skrzydło może opaść, a wtedy jego obsługa stanie się trudniejsza i będzie wymagać użycia dużo większej siły. Skrzydło, które nie przylega dobrze do ramy, może z czasem doprowadzić do uszkodzenia całej konstrukcji okna i obniżyć jego parametry wytrzymałościowe. By temu zapobiec lub wyeliminować problem należy regularnie przeprowadzać regulację kwater okiennych.
Wiele okien PCV dostępnych w sprzedaży wyposażonych jest w mechanizmy samoczynnie dostosowujące docisk skrzydła do ramy, w których nie trzeba regulować okuć. Niemniej jednak sporo jest takich, gdzie trzeba to zrobić samodzielnie. Za zmianę siły docisku skrzydła do ramy odpowiada okucie znajdujące się na skrzydle. W lecie zaleca się zmniejszyć siłę docisku, by zapewnić swobodniejszą wymianę powietrza, natomiast zimą zwiększyć ją, by zminimalizować straty ciepła.
Aby poprawić szczelność okna, wystarczy przesunąć rolkę ryglującą bardziej w stronę uszczelki albo ustawić w pozycji wskazującej godzinę 3.00. Można też pozostawić ją w pozycji neutralnej. Wszystko zależy od tego, w jakie mechanizmy zostały wyposażone okna. Informację o tym, jak wyregulować okna na zimę/lato znajdziesz w instrukcji dołączonej do stolarki. Możesz też o to spytać sprzedawcę, a na pewno udzieli ci potrzebnych wskazówek albo zademonstruje, jak to prawidłowo zrobić.
Klamka, która stawia opór przy przekręcaniu lub trudne domykanie się kwatery najczęściej świadczą o tym, że skrzydło trzeba nieco podnieść/obniżyć albo przesunąć bardziej w lewo lub w prawo. Regulacja ma na celu przywrócić prawidłowe ustawienie okna, by znów lekko pracowało, a jego obsługa nie sprawiała problemów.
Elementy umożliwiające regulację położenia kwatery znajdują się w zawiasach. Aby wykonać zamierzone działania, należy otworzyć okno, zdjąć osłonę z dolnego zawiasu i przy pomocy klucza imbusowego 4 przekręcić śrubkę w prawo, żeby podnieść skrzydło, albo w lewo, aby je obniżyć. Przesuwanie kwatery w prawo lub w lewo wygląda analogicznie, z tym że klucz należy włożyć do górnego zawiasu.
Samodzielna regulacja okien nie jest skomplikowana, a gwarantuje niezawodne i w pełni sprawne działanie stolarki przez długi czas. W zimie jest niezbędna, bo pozwala zminimalizować straty ciepła i obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Nie należy więc o niej zapominać, a w przypadku kłopotów z ustawieniem położenia skrzydła warto zajrzeć do instrukcji albo skorzystać z usług serwisowych producenta.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl