2022-08-02 20:24:11 Artykuł Partnera 1431
Pierwszy kwartał 2022 roku, pomimo niesprzyjających czynników zewnętrznych, był korzystny dla szeroko rozumianego rynku nieruchomości biznesowych. Cechował się wysoką aktywnością najemców oraz deweloperów.
Jak wylicza w swoim raporcie Walter Herz Office, w trakcie pierwszych trzech miesięcy 2022 roku ukończono budowę 320 tys. mkw. powierzchni biurowych, co przekłada się na wynik o 50 proc. wyższy niż w analogicznym okresie rok temu i o 271 proc. w porównaniu do roku 2020. Pomimo dobrych wyników w tym zagadnieniu, spadek notuje liczba rozpoczynanych budów. W dłuższej perspektywie ten trend może powodować niedobór interesujących i atrakcyjnych lokali, głównie w największych ośrodkach miejskich.
Stale rosnące ceny mediów, odbioru odpadów śmieci komunalnych, ale i koszty pracy przekładają się na wysokości zaliczek na poczet opłat eksploatacyjnych. Rosnące koszty materiałów budowlanych oraz usług powodują presję na wzrost wysokości czynszów za przestrzeń biurową. Stosując zachęty dla potencjalnych najemców deweloperzy dostosowują pakiet dodatkowych usług. Eksperci odnotowują wzrost zainteresowania elastycznymi formami najmu, w tym głównie powierzchniami coworkingowymi i biurami serwisowanymi.
Światowym standardem stają się rozwiązania ekologiczne w przestrzeni biurowej. Firmy coraz chętniej w swoich założeniach wpisują działania niwelujące negatywne skutki swojej działalności. W efekcie tego myślenie o przestrzeniach biurowych ulega ciągłym zmianom, a deweloperzy w nowo projektowanych obiektach częściej oferują przynajmniej kilka rozwiązań proekologicznych.
Katowice to największe miasto Górnego Śląska i popularny ośrodek biznesowo-kulturalny. Miasto odnotowując w ostatnich latach duży rozwój sektora usługowego, zmienia stereotyp typowo górniczego regiony, będąc dziś jednym z większych rynków biurowych w Polsce.
W pierwszym kwartale 2022 roku w Katowicach odebrano 116 tys. mkw. nowo wybudowanej powierzchni biurowej. Jest to wynik blisko trzykrotnie wyższy niż średnia z ostatnich trzech lat. Bardzo dobry wynik sprawił, że Katowice stały się piątym największym rynkiem biurowym w Polsce. Końcem marca w budowie znajdowało się 71 tys. mkw. powierzchni biurowej. Bardzo duża ilość podaży wprowadzonej na rynek sprawiła, że znacznie wzrósł poziom pustostanów, z 10,5 proc. na koniec ubiegłego roku do 19,8 proc. na koniec pierwszego kwartału 2022.
Aktualne oferty na rynku nieruchomości biurowych sprawdzisz w Investmap.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl