2021-04-26 14:28:32 Artykuł Partnera 1403
Sodium benzoate, eugenol i limonene stanowią składniki kosmetyków. Są to konserwanty mające dodatkowo szereg innych właściwości.
Konserwanty i substancje zapachowe jako składniki kosmetyków są niezbędne dla zachowania długiej trwałości i pięknego aromatu kremów czy balsamów do ciała. Sodium benzoate, eugenol i limonene mają właśnie takie zadanie.
Więcej informacji o eugenolu znajdziesz tu: https://estetico.pl/eugenol
Limonene (https://estetico.pl/limonene) jest często stosowany w kremach do stóp, o których więcej informacji znajdziesz na boskiestopy.pl.
Więcej o sodium benzoate przeczytasz tutaj: https://estetico.pl/sodium-benzoate
Na BeautyPedia Patt znajdziesz recenzje kosmetyków i różnych produktów, a także informacje dotyczące składów kosmetyków: beautypediapatt.pl.
Benzoesan sodu jest środkiem konserwującym żywność, jednym z najczęściej używanych na świecie. W temperaturze pokojowej wygląda jak biały proszek rozpuszczony w wodzie i etanolu. Jest syntetyzowany przez połączenie kwasu benzoesowego i wodorotlenku sodu.
Kwas benzoesowy jest dobrym środkiem konserwującym i występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak jagody, morele, grzyby i cynamon. Ponadto niektóre bakterie wytwarzają kwas benzoesowy podczas fermentacji mleka. Jego obecność jest więc naturalna w jogurtach i kefirach. Benzoesan sodu natomiast nie jest zawarty w żywności, ale sztucznie syntetyzowany i dodawany przez przemysł spożywczy do napojów gazowanych i kwaśnych produktów spożywczych, takich jak sosy sałatkowe, ogórki, soki owocowe i przyprawy.
Dzięki swoim właściwościom bakteriostatycznym i grzybobójczym, benzoesan sodu jest też stosowany jako składnik kosmetyków i środek konserwujący w preparatach kosmetycznych i farmaceutycznych. Najczęściej łączy się z nim inne składniki kosmetyków: eugenol, limonen.
W przypadku stosowania w roztworach kwasowych benzoesan sodu przekształca się w kwas benzoesowy.
W powszechnych dawkach stosowania, ten sztuczny dodatek jest ogólnie uznawany za bezpieczny . Jednak niektóre badania łączą go z potencjalnymi skutkami ubocznymi, takie jak nowotwór i inne problemy zdrowotne. Benzoesan sodu jest stosowany jako środek konserwujący w wielu preparatach kosmetycznych, takich jak płyny, kremy, produkty do włosów i dezodoranty, zawsze w połączeniu z innymi substancjami przeciwbakteryjnymi.
Dozwolone jest stosowanie go w kosmetykach w maksymalnym stężeniu 0,5%, wyrażonego jako kwas benzoesowy. Informacja o tym powinna być widoczna na etykiecie i opakowaniu produktów w obszarze: “składniki kosmetyków”
U predysponowanych osób kwas benzoesowy i benzoesan sodu mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Eugenol jest jasno żółtym płynem o pikantnym aromacie goździków. Eugenol to substancja czynna występująca w przyrodzie w wielu roślinach. Jest używana do tworzenia aromatów, jako środek antybakteryjny i antygrzybiczny, występuje wśród składników kosmetyków jako naturalny konserwant. To związek zapachowy naturalnie zawarty w olejku goździkowym, gałce muszkatołowej, cynamonie i liściach laurowych. Można go także produkować syntetycznie
Eugenol jako składnik kosmetyków ma działanie konserwujące i zapachowe. W produktach do pielęgnacji występuje w balsamach do ciała, żelach po goleniu, płynach do kąpieli i pod prysznic. Również niezastąpiony jest w szamponach i odżywkach do pielęgnacji włosów i innych produktach do pielęgnacji skóry.
Grupa ekspertów badała bezpieczeństwo stosowania eugenolu i ustaliła, że jest to bezpieczny środek do użycia jako preparat aromatyzujący. W Europie eugenol znajduje się jednak w wykazie substancji alergennych.
Obecność eugenolu powinna być wskazana w składnikach kosmetyków w wykazie na opakowaniu, gdy jego stężenie przekracza 0,001%
Limonene lub inaczej limonen jest substancją pochodzenia naturalnego. Posiada zapach o klasycznej, cytrusowej nucie , który jest ekstrahowany ze skórki cytryn, pomarańczy i innych owoców cytrusowych.
Jest zatem naturalnie obecny w olejkach eterycznych z tych owoców i jest stosowany w wielu kosmetykach . Do czego służy? Cóż, podobnie jak wszystkie zapachy, jest on używany do uczynienia zapachu kremów, balsamów, produktów do ciała, higieny osobistej bardziej przyjemnym
Limonene to zapach szeroko stosowany w kosmetykach i produktach domowych. Do niedawna alergia kontaktowa na limonen była uważana za rzadką. W ostatnich latach wykazano jednak, że ekspozycja nadtlenku limonenu powoduje utlenianie niektórych produktów, z których hydropertoksydy mają znacznie silniejszą moc uczulającą niż czysty związek. Dzięki rutynowym testom na pacjentach podejrzanych o kontaktowe zapalenie skóry z limonenem stwierdzono wysoką częstotliwość pozytywnych przypadków.
Z tego powodu limonen znajduje się w wykazie składników kosmetyków, które muszą być zawsze wskazane na etykiecie, jeżeli jego zawartość procentowa wynosi więcej niż 0,01% w produktach do płukania i 0,001% w pozostałych.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl