Obowiązujące od piątku na Słowacji nowe regulacje związane z wjazdem do kraju tylko osób zaszczepionych i obowiązkowa kwarantanna dla pozostałych wywołały korki i protesty na niektórych przejściach granicznych z Węgrami i Czechami. Tranzyt nie może przekroczyć 8 godzin. Policja i funkcjonariusze innych służb kontrolują dokumenty potwierdzające fakt zaszczepienia się przeciwko Covid-19.
Policja graniczna poinformowała o korkach i protestach na przejściu granicznym z Węgrami: Czunovo-Rajka, w Komarnie oraz z Czechami Svyrcznovec-Mosty u Jablunkova. Policja kierowała podróżnych na inne przejścia graniczne. Akcje demonstracyjne nie były liczne, ale skutecznie przeszkadzały w regularnych odprawach.
R E K L A M A
Zmiany związane z wjazdem na Słowację cudzoziemców oraz Słowaków wracających z zagranicy sprowadzają się do ułatwienia podróży dla osób zaszczepionych oraz obowiązkowej minimum pięciodniowej kwarantanny dla osób niezaszczepionych. Warunkiem wjazdu na Słowację jest także wypełnienie formularza on-line. Z tego obowiązku zwolnione są osoby poniżej 12 lat oraz osoby podróżujące przez Słowację tranzytem.
Istotna jest definicja osób w pełni zaszczepionych, którymi w myśl nowych przepisów są osoby, u których upłynęło 14 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki. To samo dotyczy specyfików jednodawkowych. Osoby, które otrzymały tylko jedną dawkę, traktowane będą jako zaszczepione tylko do 9 sierpnia br. Później pierwsza dawka uznawana będzie tylko u ozdrowieńców.
Podróżni wjeżdżający na Słowację w ramach tranzytu mają na przejazd 8 godzin i mogą zatrzymywać się tylko na stacjach benzynowych. Kierowcy muszą respektować trasy wyznaczonych korytarzy tranzytowych.
Dla jadących z Polski na Węgry lub do Austrii wyznaczone są trasy: od przejścia granicznego Chyżne -Trstena, przez Dolny Kubin, Martin, Żylinę i Bratysławę do przejścia Kittse koło Bratysławy lub Czunovo-Rajka. Wyznaczony jest też korytarz od przejścia w Chyżnem przez Rużomberok, Bańską Bystrzycę i Zwoleń do przejścia Szahy-Parassapuszta.
Na Węgry i do Austrii można się dostać także przez przejście graniczne Skalite-Zwardoń i dalej przez Czadcę i Kysucke Nove Mesto do Bratysławy. Czwarta trasa przewiduje tranzyt przez przejście Barwinek-Vyszny Komarnik i dalej przez Przerov i Koszyce na przejście słowacko-węgierskie w Milhost’-Tornyosnemeti.
Nie stosowanie się do zasad tranzytu może być karane mandatem w wysokości około 1600 euro.
Władze słowackie zwracają uwagę, że przez ich kraj Polacy nie mogą podróżować tranzytem do Czech. Jadąc do tego kraju, należy wybierać trasy przez Polskę i przekraczać polsko-czeskie przejścia graniczne.
Piotr Górecki (PAP)
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl