2022-02-18 13:40:26 Art Partnera 3729
Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, ale przy odpowiedniej pracy można ją pokonać i żyć w stanie trzeźwości. Samodzielnie nie zawsze uda się wygrać z uzależnieniem, dlatego warto udać się do centrum uzależnień i poprosić o pomoc w formie terapii grupowej, połączonej z terapią indywidualną. To bardzo ważne, ponieważ w rozpoczęciu leczenia nałogu oraz wytrwaniu w nim do końca potrzebne jest wsparcie, zwłaszcza ze strony osób, które posiadają bardzo podobne doświadczenia życiowe i rozumieją skalę problemu.
Terapia indywidualna jest istotnym, ale niewystarczającym sposobem pracy z pacjentem, który chce wyjść z nałogu. Dlatego też wielu specjalistów wskazuje, że powinno się traktować terapię indywidualną raczej jako etap poszukiwania motywacji do leczenia niż samą metodą leczenia uzależnienia od alkoholu.
Zaletą indywidualnych spotkań ze specjalistą uzależnień jest postawienie diagnozy terapeutycznej oraz realizacja osobistych celów, które często stanowią dodatkową motywacją dla osoby chorej. Terapeuci uzależnień wskazują, że wiele osób, którym udało się na trwałe pokonać uzależnienie zaczynało od terapii indywidualnej, po zakończeniu której udawało się na profesjonalną terapię w ośrodku stacjonarnym, odbywającą się w większej grupie. Dobrym rozwiązaniem jest również połączenie terapii indywidualnej i grupowej, co może odbywać się właśnie w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnienia od alkoholu.
W każdym ośrodku leczenia uzależnień terapia grupowa łączona jest z zajęciami indywidualnymi, w trakcie których pacjenci otrzymują od innych uczestników grupy oraz od terapeutów tzw. informacje zwrotne, które pozwalają im skonfrontować własny punkt widzenia z wiedzą innych uczestników grupy i szerzej omówić problemy - nawet te bardzo intymne. Natomiast część problemów, a zwłaszcza te, które są krępujące, mogą ujawnić w trakcie terapii indywidualnej z terapeutą. Z uwagi na to nie powinno się nigdy lekceważyć zalet terapii indywidualnej, natomiast, jak podkreślają specjaliści, warto łączyć ją ze specjalistyczną terapią grupową, odbywającą się w ośrodku leczenia uzależnienia od alkoholu.
Choroby alkoholowej nie można wyleczyć, ale da się ją "zaleczyć", żyjąc w trzeźwości i pracując nad sobą. Wiedzą o tym osoby, które skorzystały z centrum uzależnień, biorąc udział w terapii grupowej połączonej z terapią indywidualną. Jedną z najważniejszych kwestii w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest bowiem motywacja, ponieważ samodzielnie bardzo trudno jest walczyć z nałogiem i stawiać czoła swoim słabościom. Wybierając terapię w specjalistycznym ośrodku i uczestnicząc w zajęciach grupowych pacjenci mają możliwość przywrócenia równowagi metabolicznej organizmu, co zapewnia detoks i korzystania z pomocy terapeutów i psychologów. Co istotne, przebywają wówczas w większej grupie osób, zmagających się z podobnymi problemami, dzięki czemu mogą liczyć na wzajemne wsparcie, rozmowę i wymianę poglądów.
W każdym przypadku proces leczenia uzależnienia zaczyna się od postawienia diagnozy i rozmowie ze specjalistą. Głównym celem takiego spotkania jest zrozumienia skąd wziął się problem alkoholizmu i wybranie odpowiednich technik terapeutycznych.
W renomowanym ośrodku leczenia uzależnień wielu specjalistów stosuje np. metody o charakterze poznawczo-behawioralnym, a w trakcie prowadzonych sesji stara się dotrzeć do emocji osób chorych, co pozwala pacjentom zrozumieć istotę swoich problemów i przyczynę popadnięcia w chorobę. Jest to niezbędne, aby wiedzieć skąd wziął się alkoholizm i rozpocząć pracę nad zmianą nastawienia. Takich spotkań w grupie z pewnością nie zastąpi indywidualna terapia, czy też próby samodzielnego wyjścia z nałogu, ponieważ w każdej sytuacji osoba chora musi zrozumieć dlaczego zaczęła nadużywać alkoholu w codziennym życiu oraz jak wiele może stracić jeśli nie będzie starała się skutecznie wyjść z nałogu. Są to bardzo trudne kwestie, związane często z silnymi emocjami, które targają pacjentami i tylko profesjonalni terapeuci i psychologowie mogą we właściwy sposób dotrzeć do pacjenta i pokazać alternatywę dla obecnego życia z nałogiem.
W trakcie terapii grupowej pacjenci dowiadują się m.in., że alkoholizmu nie da się wyleczyć, ale można żyć w stanie trzeźwości, nieustannie pracując nad sobą i nie usypiając swojej czujności.
Uczestnicząc w terapiach grupowych w ośrodku leczenia uzależnień każdy pacjent ma również kontakt z innymi ludźmi, dlatego nie czuje się samotny. To bardzo ważne, ponieważ to samotność często skłania do tego aby sięgnąć po alkohol. Przebywanie w większej grupie powoduje też, że można wymieniać się doświadczeniami, dzięki czemu każdy pacjent czuje się silniejszy w walce z nałogiem, a jednocześnie pomaga innym uczestnikom grupy, mając świadomość, że jest potrzebny.
Specjaliści podkreślają, że alkoholizm jest chorobą, które nie da się wyleczyć, ale można żyć w stanie trzeźwości, w czym pomaga terapia grupowa i indywidualna w ośrodku leczenia uzależnień. To pierwszy i bardzo ważny krok w stronę zmiany swojego życia na lepsze.
Zapoznaj się z artykułem: Czy alkoholizm da się wyleczyć na blogu ośrodka leczenia uzależnień Nowe Życie w Krakowie.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl