2021-12-21 16:54:06 Artykuł Partnera 2936
Choroby układu krążenia są jednymi z bardziej rozpowszechnionych w społeczeństwie. Wśród nich wymienia się m.in. nadciśnienie tętnicze krwi, miażdżycę, zawał mięśnia sercowego, chorobę niedokrwienną serca. Sprawdź, jakie badania może zlecić lekarz w ramach diagnostyki chorób układu krążenia.
Na badania diagnostyczne układu krążenia powinny się zgłosić przede wszystkim osoby obarczone następującymi czynnikami ryzyka:
Oprócz czynników ryzyka wskazaniem do przeprowadzenia badań diagnostycznych układu krążenia są następujące objawy: duszność, szybka męczliwość, uczucie słabości, kołatania serca, bóle w klatce piersiowej.
Podstawowe badania diagnostyczne w kierunku chorób układu krążenia to pomiary ciśnienia tętniczego oraz badania biochemiczne takie jak stężenie glukozy w krwi (badanie to wykonywane jest na czczo), morfologia krwi – ocena ilościowa i jakościowa krwi obwodowej (krwinek czerwonych tzw. erytrocytów, krwinek białych tzw. leukocytów, płytek krwi tzw. trombocytów) oraz lipidogram, na który składa się cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, trójglicerydy.
W ramach badań diagnostycznych chorób układu krążenia wykonuje się nieinwazyjne badania specjalistyczne. Podstawę stanowi elektrokardiogram – EKG, który rejestruje elektryczną aktywność mięśnia sercowego. Szczególnym rodzajem EKG jest tzw. Holter EKG, który polega na monitorowaniu pracy serca przez dobę. Jest też holter ciśnieniowy, który stosuje się u osób z zaburzeniami ciśnienia np. związanymi ze stresem czy syndromem „białego fartucha”. Polega na dobowym pomiarze ciśnienia – co 20 minut w ciągu dnia i co 30 minut w nocy. W oparciu o dobowe wartości wyciąga się średnią.
Lekarz zlecić może RTG klatki piersiowej – pozwala na ocenę sylwetki i wielkości serca oraz uwidocznienie zmian w obrębie klatki piersiowej. Kolejnym badaniem diagnostycznym układu krążenia jest tzw. echo serca. To badanie USG serca nazywane fachowo echokardiografią. Pozwala na uzyskanie obrazu struktur mięśnia sercowego, ocenę funkcjonowania jam i zastawek.
Próba wysiłkowa to następne badanie kardiologiczne. Przeprowadzane jest zazwyczaj na bieżni lub rowerze stacjonarnym. Jego zadaniem jest odwzorowanie objawów doświadczanych przez chorego podczas podejmowania wysiłku fizycznego i po nim. W czasie próby monitoruje się EKG i ciśnienie tętnicze.
W przypadku gdy podstawowe badania wykażą nieprawidłowości, lekarz zleca pogłębioną diagnostykę. Wśród specjalistycznych badań układu krążenia wymienia się m.in. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, cewnikowanie serca, koronografię (cewnikowanie naczyń wieńcowych; umożliwia ocenę budowy i drożności tętnic doprowadzających krew do mięśnia serca).
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl