2019-05-06 16:29:00 Artykuł partnera 2330
Suche tynki są powszechnie znane i z powodzeniem wykorzystywane podczas wykończeń wnętrz już od kilkudziesięciu lat. Świetnie sprawdzają się w domach, biurach oraz sklepach, a także wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wyrównania starych, zniszczonych ścian. Suche tynki to inaczej płyty kartonowo – gipsowe, które mogą w znaczny sposób ułatwić pracę fachowców oraz pozwolić zaoszczędzić nieco pieniędzy na materiałach remontowych. Dzięki nim możemy również na przykład zasłonić instalacje elektryczne czy hydrauliczne, przez co nie ma potrzeby wkuwania rur czy kabli w ścianę. Poniżej podpowiadamy, kiedy zdecydować się na suche tynki oraz, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów.
Kiedy warto zdecydować się na suchy tynk?
Suche tynki okazują się najbardziej przydatne w pomieszczeniach, które muszą być szybko wykończone. Dotyczy to między innymi mieszkań przeznaczonych na sprzedaż, czy też pomieszczeń, w których w niedługim czasie będzie otwierany sklep lub nowe biuro. Są one łatwe w montażu i nie wymagają pozostawienia na kilka dni do wyschnięcia, dzięki czemu w krótkim czasie można uzyskać gładką i równą powierzchnię przeznaczoną do pomalowania. Jest to bardzo duży plus, zważywszy na to, że tynki mokre potrzebują przy nakładaniu bardzo dużej precyzji a proces ich schnięcia zajmuje sporo cennego czasu. Ponadto, suche tynki stwarzają możliwość szybkiego i skutecznego wyrównania starych i zniszczonych ścian. Zastosowanie w tym przypadku tynków mokrych byłoby bardzo pracochłonne i wymagałoby zużycia sporej ilości materiału. Należy jednak pamiętać, że użycie płyt kartonowo - gipsowych w miejscach o dużej wilgotności wymaga szczególnej ostrożności. W takich przypadkach należy użyć tynków wodoodpornych oraz zadbać o odpowiednią izolację wodoszczelną. Tego typu zabiegi pozwolą zapobiec rozwijaniu się pleśni
Jak wybrać odpowiedni suchy tynk?
Podczas wybierania suchego tynku najważniejszą kwestią jest rodzaj pomieszczenia, w jakim będzie on użyty. Tam, gdzie nie ma wilgoci i dużych skoków temperatur - czyli na przykład w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym - odpowiednie będą najzwyklejsze płyty kartonowo - gipsowe, które wystarczy dopasować tylko pod względem odpowiedniego rozmiaru. Jeśli jednak chcemy wykończyć ściany w łazience, pralni czy kuchni, musimy zdecydować się na płyty impregnowane, które wykazują zwiększoną odporność na wilgoć. Warto jednak pamiętać, że nie są one w 100% wodoodporne. Jeśli w pomieszczeniu, gdzie planujemy wykończyć ściany, wilgotność powietrza przekracza 70% i nie ma możliwości porządnej wentylacji, warto zdecydować się na tradycyjne tynkowanie, gdyż mają one zdolność wchłaniania wilgoci.
Pamiętaj, że decydując się na suchy tynk, zawsze warto skorzystać z pomocy fachowca. Znajdziesz go na przykład w sieci. Istnieją takie serwisy jak Zleceniomat.pl, w którym specjaliści z wielu branż oferują swoje usługi, a poszukujący wykonawców dodają interesujące ich usługi do zlecenia i otrzymują gotowe wycenione oferty. Sprawdź!
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl