2024-12-04 13:20:07 Art Partnera 967
Konkurs Sukces nie zna barier promuje postawy osób z niepełnosprawnościami, które przełamują bariery i stereotypy dotyczące niepełnoprawności i mogą służyć jako wzór do naśladowania dla innych. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Marek Jusiński.
3 grudnia w sali sesyjnej bielskiego Ratusza odbyła się gala z okazji rozstrzygnięcia 9. edycji konkursu Sukces nie zna barier 2024, w której uczestniczyła dwunastka tegorocznych nominowanych. Spotkanie prowadziła naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Ewa Swatek.
- Życzę państwu wszystkim, abyście dalej mieli siłę do pokonywania barier i abyście pokazywali tym słabszym, jak się to robi – zwróciła się do nominowanych przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Piegzik-Izydorczyk.
Zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak stwierdził:
- Bardzo często ciekawe pomysły i inicjatywy rodzą się podczas spotkań i dyskusji. Jednak aby stały się one naszym lokalnym prawem, musimy je konsultować i uchwalić w tej sali, podczas święta demokracji, jakim jest sesja Rady Miejskiej. Cieszę się, że kolejny raz możemy się tu spotkać i że grono osób zaangażowanych w tę inicjatywę się powiększa. Dziękuję wam za codzienny wzmożony trud. Często nam, pełnosprawnym, nie chce wstać się z łóżka, a wy, nie zważając na ograniczenia, pokonujecie niewyobrażalne dla nas problemy. Szanujemy to i życzymy wam dużo siły w pokonywaniu barier, bo - jak mówi tytuł naszego konkursu - Sukces nie zna barier.
Spośród 12 osób nominowanych kapituła w składzie: przewodniczący Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Sportu Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Klaudiusz Komor, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Ewelina Polak, naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej Ewa Swatek, wiceprzewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnoprawnych Paweł Pajor i zastępca prezydenta Bielska-Białej, przewodniczący kapituły Adam Ruśniak - przyznała pierwsze miejsce Markowi Jusińskiemu.
W materiałach informujących o laureacie napisano: Marek Jusiński jest ciepłym, miłym człowiekiem, obdarzonym ogromną empatią oraz wyczuciem spraw osób potrzebujących wsparcia i pomocy. W zakresie jego zainteresowań zawsze był człowiek. W młodości uprawiał sport, pływał, nurkował, był ratownikiem wodnym, przez co dbał o zdrowie i bezpieczeństwo osób korzystających z wody w wielu miejscach i na różnych akwenach. Zawsze służył pomocą, wiedzą i doświadczeniem wszystkim podmiotom, które potrzebowały fachowego wsparcia w zakresie określenia standardów dostępności architektonicznej budynków, infrastruktury drogowej oraz przestrzeni przeznaczonych do wypoczynku w naszym mieście. Jako osoba, która od pewnego czasu porusza się na wózku inwalidzkim, doskonale wie z jakimi barierami w naszym mieście muszą się borykać osoby z różnego rodzaju ograniczeniami w mobilności. W ostatnich dwóch latach konsultował temat dostępności centrum Bielska-Białej w ramach starania się o tytuł ESK2029, a latem tego roku opiniował dostępność wybranych szlaków turystycznych Beskidów, a w szczególności kolej gondolową na Szyndzielnię oraz szlak schroniska.
Drugie zaszczytne miejsce kapituła przyznała Darii Borakowskiej. Podczas spotkania zaprezentowano jej sylwetkę.
Daria Borakowska od dziecka zmaga się z opóźnieniami psychomotorycznymi, deficytem rozwojowym z cechami zachowań autystycznych. W wieku 10 lat zdiagnozowano u niej zespół Aspergera. Pomimo wielu trudności ukończyła szkołę z wyróżnieniem i otrzymała tytuł technika farmaceuty. Podjęła pracę w szpitalnej aptece. Pasją pani Darii jest zdobywanie wiedzy na temat leczenia żywieniowego, interakcji zachodzących między lekami a składnikami pożywienia u pacjentów żywionych doustnie i dojelitowo, zastosowanie sprzętu medycznego w farmakoterapii i żywieniu centralnym oraz pozajelitowym, diagnostyce wielu schorzeń i monitorowaniu stanu pacjenta. Pani Daria wypełniając swoje obowiązki zawodowe pomaga zarówno sobie jak i współpracownikom oraz pacjentom, którzy w szczególności potrzebują specjalistycznej opieki medycznej, co sprawia jej ogromną satysfakcję. W grudniu 2023 r ukazał się podręcznik akademicki Farmakoterapia. Kiedy żywność ma znaczenie. Interakcje leków z żywnością w praktyce dietetyka, którego jest współautorką. Współtworzyła również monografię dla przyszłych i obecnych medyków, studentów farmacji, dietetyki, pielęgniarstwa i kierunku lekarskiego.
Trzecie miejsce przypadło Urszuli Holek.
Pani Ula to osoba kreatywna, nie bojąca się nowych wyzwań i sytuacji. Posiada umiejętności społeczne, tj. szybkość nawiązywania relacji, umiejętność pracy w zespole, zdolności organizatorskie, komunikatywność. Jest osobą odpowiedzialną i zaangażowaną, działając w Klubie Samopomocy Przystań motywuje grupę do różnych aktywności. Jest miłośniczką teatru i aktorką Teatru eF Senior. Zawsze chętna do udziału w różnych konkursach i występach artystycznych. Prowadzi klubową kronikę. Wiek i dolegliwości zdrowotne nie przeszkadzają jej w czynnym i aktywnym życiu. W wolnych chwilach dba o swój rozwój umysłowy, czyta książki (należy do klubu dyskusyjnego działającego przy bibliotece), rozwiązuje sudoku, gra w gry planszowe, spędza czas z wnuczkami oraz w swoim ogrodzie, gdzie tworzy cudowne kwiatowe kompozycje.
Prezentacja inspirujących historii uczestników konkursu o ich osiągnięć dotyczyła wszystkich 12 osób nominowanych.
Na koniec uroczystości zebrani wysłuchali koncertu zespołu muzycznego pod dyrekcją Jarosława Grzybowskiego. Śpiewała Monika Mędrok-Mika.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl