2020-04-29 15:51:31 Artykuł sponsorowany 1978
Głównym zadaniem każdego systemu alarmowego jest wykrycie i zasygnalizowanie, że doszło do nieautoryzowane wtargnięcia na chroniony obszar. Np. na teren biura czy magazynu. Jednakże system alarmowy może też sygnalizować wyciek gazu czy pożar dzięki zintegrowaniu z odpowiednimi czujnikami.
Na ogół system alarmowy działa tak, że po wykryciu konkretnego zdarzenia włącza sygnalizatory dźwiękowe i/lub świetlne. Ponadto nowoczesne centrale alarmowe wyposażone są tez w funkcję komunikowania zdarzeń poprzez bezpośrednie informowania właściciela budynku czy służb, takich jak straż pożarna czy policja. W ten sposób alarm w firmie nie tylko podnosi poziom bezpieczeństwa mienia, ale także samych pracowników.
Współczesne systemy alarmowe to rozbudowana instalacja. Składa się na nią sieć elementów, które odpowiednio dobrane i skonfigurowane decydują o skuteczności alarmu. Elementy te to:
1. centrala alarmowa –jej zadaniem jest właściwa interpretacja zdarzeń miejscu oraz poinformowanie o niepokojącym fakcie właściciela budynku lub służby ratunkowe.
2. czujniki ruchu, dymu, gazu itd.,(https://www.montersi.pl/czujki-dymu)
3. sygnalizatory –(https://www.montersi.pl/sygnalizatory-zewnetrzne) dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne, a ich zadaniem jest sygnalizowanie, że doszło do konkretnego zdarzenia. Sygnalizatory mogą emitować komunikaty akustyczne/dźwiękowe lub wizualne/optyczne, takie jak migające ostre światło.
4. komunikatory,
5. dialery – moduły do łączenia się z siecią GSM lub siecią internetową.
Większość standardowych systemów alarmowych w firmie można rozbudowywać jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu nie trzeba instalować oddzielnego systemu do wykrywania pożaru, wycieku gazu, włamania itd. Pozwala to podnosić poziom bezpieczeństwa w firmie bez inwestowania ogromnej ilości pieniędzy. Ponadto projektanci dbają także o design elementów systemów alarmowych. Na przykład sygnalizatory wewnętrzne mogą posiadać odpowiednią obudowę, która umożliwia ich wkomponowanie w styl danego wnętrza i wystroju biura.
Skuteczność systemu zależy od kilka czynników. Po pierwsze istotny jest odpowiedni dobór czujników. Tu trzeba wziąć pod uwagę ich typ, ilość, a także rozmieszczenie. Na przykład poza podstawowymi czujnikami ruchu, warto też zainstalować dodatkowe czujniki wibracyjne lub magnetyczne przy drzwiach oraz oknach. Pomogą one wykryć niebezpieczeństwo zanim w ogóle do włamania dojdzie. Ponadto system alarmowy zwiększy swoją funkcję ochronną jeśli rozbudujemy go o czujniki gazu oraz dymu, które zareagują bezpośrednio w momencie pojawienia się zagrożenia. Dzięki temu straż pożarna czy pogotowie gazowe zdążą w porę zareagować i nie dopuścić do rozprzestrzenienie się zagrożenia na większym obszarze.
Poza właściwym doborem urządzeń, ważne jest też staranne wykonanie całej instalacji alarmowej przez profesjonalną firmę. Powinna ona przygotować wcześniej projekt instalacji, a także przeprowadzić wywiad środowiskowy w budynku i jego otoczeniu. Pozwoli to określić zagrożenia występujące w konkretnym przypadku.
Wysokiej jakości systemy alarmowe znajdą Państwo w sklepie Montersi.pl
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl