2019-07-17 10:50:09 Artykuł partnera 3173
Bardziej specjalistyczna nazwa na sztaplarkę to wózek jezdniowy podnośnikowy. Aktualnie ten rodzaj pojazdów wykorzystywany jest w wielu różnych branżach, jak lotnictwo, przemysł, budownictwo czy rolnictwo. Określa się, iż pierwszą firmą korzystającą z rozwiązania, jakim jest wózek widłowy było przedsiębiorstwo Clark Company, w roku 1917. Jeśli zaciekawiła Cię historia sztaplarek i chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, zobacz tutaj!
Wyróżnia się kilka rodzajów sztaplarek. Klasyfikacja widlaków, jest zależna od zastosowanego w nich rozwiązania konstrukcyjnego poprzez silniki, które mogą być napędzane:
Wózki widłowe spalinowe, czyli te pojazdy, które są napędzane olejem spalinowym lub gazem są stosowane coraz rzadziej. Wynika to z faktu, iż tego typu sztaplarki produkują znacznie większą ilość spalin, niż. np. wózki elektryczne. Ponadto wózki spalinowe wykorzystywane do prac wewnątrz budynków powinny zostać zaopatrzone w specjalne filtry ograniczające wytwarzanie spalin.
Wózki widłowe elektryczne, to odpowiedni wybór jeśli zależy nam na pojazdach, które są wielozadaniowe i mają poruszać się głównie po zamkniętych przestrzeniach. Dzięki zastosowaniu akumulatorów, widlaki te, nie wytwarzają szkodliwych substancji, które mogą być niebezpieczne dla operatorów pojazdów oraz wszystkich osób znajdujących się w pobliżu wózka. Szeroki wybór wózków elektrycznych znajdziesz tutaj.
Jeśli chodzi o podział sztaplarek, ze względu na ich zastosowanie to na rynku widlaków bez problemu zaopatrzymy się w:
Jak widać sztaplarka to pojazd, który może być wykorzystywany w wielu różnorodnych branżach i miejscach. Powyżej zostały wymienione tylko niektóre przykłady sztaplarek i ich zastosowanie. Na rynku widlaków dostępne są także podwieszane czy kontenerowe wózki widłowe.
Jesteś zainteresowany zakupem wózka widłowego, jednak masz ograniczony budżet? Zainwestuj w tańsze wózki widłowe używane! Ich szeroki wybór, znajdziesz tutaj!
Tak, jeśli zależy Ci na poprawie efektywności i wydajności pracy w Twojej firmie. Sztaplarki, które zostały odpowiednio dobrane i dopasowane do profilu firmy, w której mają być wykorzystywane - odciążą jej pracowników. Transport towaru, jego załadunek czy rozładunek to nie lada wysiłek fizyczny dla człowieka. Wózki widłowe dobrze radzą sobie z produktami o dużej masie, czy niewymiarowych kształtach. Dzięki specjalnym elementom budowy, jak np. widły, wózki widłowe mogą bez wysiłku układać i przenosić różnorodne materiały i towary. Jedyną osobą potrzebną do prawidłowego funkcjonowania sztaplarki, jest operator, o którym więcej informacji znajduje się w dalszej części artykułu.
Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać sztaplarkę do rodzaju pracy jaką ma ona wykonywać w firmie. Jest to z pozoru dość trudne zadanie, w szczególności wtedy gdy decydujemy się na zakup używanego wózka widłowego. Dlaczego? Ponieważ inwestycja w używany widlak, by była korzystna musi zostać poprzedzona licznymi i skrupulatnymi analizami samej firmy, jak i potencjalnego pojazdu. Przede wszystkim należy zastanowić się do jakich czynności dokładnie będzie wykorzystywany widlak oraz jakie warunki przestrzenne ma miejsce, na którym będzie się on docelowo poruszał.
Operatorem sztaplarki może zostać osoba, której stan zdrowia jest dobry i posiada do tego specjalne predyspozycje. Ponadto, aby kierować widlakiem potrzebne są do tego kwalifikacje i podstawowa wiedza z zakresu budowy sztaplarki i BHP. Wyróżnia się trzy rodzaje uprawnień:
Ponadto należy mieć na uwadze, że aby przystąpić powyższych egzaminów, należy:
Sztaplarka to pojazd, który ułatwia pracę pod wieloma względami. Poprawia tempo wykonywanych zadań, przekładając się tym samym na osiąganie większych korzyści finansowych przez firmę. Zanim jednak, zdecydujemy się na zakup wózka, należy przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa i wyznaczyć czynności, jakie pojazd ma wykonywać. Takie działanie pozwoli na lepsze dopasowanie wózka widłowego do potrzeb i wymagań firmy. Należy pamiętać także, że sztaplarką nie może operować każdy pracownik. Wymaga się, aby operator widlaka miał przynajmniej podstawową wiedzą z zakresu budowy i funkcjonowania widlaków oraz posiadał specjalne uprawnienia, potwierdzone stosownymi dokumentami.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl