2020-05-15 17:27:37 Artykuł sponsorowany 2787
Skuteczność metody oszacowana jest na 99 procent. Czasem jednak zdarza się, że kobieta mimo stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej zachodzi w ciążę. Nie wystarczy bowiem tylko przyjmowanie tabletki. Konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad:
1. Wymioty wpływają na skuteczność pigułki - w przypadku zatrucia pokarmowego, alkoholowego pigułka przyjęta tuż przed wymiotami nie zdąży się wchłonąć. Skutkuje to zaniżoną skutecznością i możliwością zajścia w ciążę. Dlatego w takiej sytuacji zaleca się stosowanie prezerwatywy.
2. Tabletki antykoncepcyjne a odchudzanie - preparaty wspomagające odchudzanie mogą zaburzyć działanie hormonów poprzez mniejsze ich wchłanianie.
3. Sok grejpfrutowy - napój wyraźnie wpływa na metabolizm leków. Dlatego należy zachować min. 4 godzinny odstęp pomiędzy przyjmowaniem soku i tabletek.
Tabletki hormonalne nie są jednak pozbawione wad. Jeśli przyjmowany hormon znacznie przekroczy odpowiednią dawkę w organizmie, pojawiają się skutki uboczne. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na przyjmowane hormony, dlatego w przypadku wystąpienia skutków ubocznych należy zasięgnąć opinii lekarza i być może zmienić dawkę oraz rodzaj tabletek.
Podczas przekroczenia zalecanej dawki hormonów mogą pojawić się krwawienia lub plamienia między miesiączkami. Część kobiet wskazuje na wzmożone przetłuszczanie się głowy i łojotok. Nudności, bóle głowy, wymioty, wzdęcia brzucha to skutki spowodowane nieodpowiednim doborem tabletek. Obniżone libido i przyrost masy ciała to skutki uboczne starej generacji tabletek. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej i tabletki hormonalne nie zaburzają wagi i libido kobiety. Wystarczy dobrać odpowiedni środek z lekarzem. Niestety tabletki hormonalne mają negatywny wpływ na żylaki i powikłania zatorowo - zakrzepowe. W przypadku kobiet ze zdiagnozowaną chorobą zakrzepową, przyjmowanie hormonów jest wykluczone. Co więcej przyjmowanie tabletek w takiej sytuacji zagraża życiu. Niestety tabletki hormonalne nie są również wskazane dla kobiet palących papierosy. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca. Jak wskazuje część kobiet, tabletki wpływają również na zwiększenie poziomu złego cholesterolu LDL.
Należy dodać, że wskazane dolegliwości mogą wystąpić, ale nie muszą. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Dlatego dobór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych powinien odbywać się tylko pod ścisłą kontrolą lekarza ginekologa.
Tabletki antykoncepcyjne to doskonała metoda antykoncepcyjna, która skutecznie chroni przed niepożądaną ciążą. Należy jednak mieć na uwadze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, które z reguły mijają po 3,4 cyklach.
Źródło: Tabletki Antykoncepcyjne - Medyk Online
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl