2023-03-28 12:55:33 Art Partnera 1229
Wybór kominka do salonu zależy od co najmniej kilku aspektów. Ważne są oczywiście indywidualne upodobania i potrzeby, możliwości techniczne oraz styl, w jakim urządzony jest salon. Dziś weźmiemy na tapet trzy popularne modele tego rozwiązania grzewczego.
Skaczące płomienie, trzask płonących szczap, przyjemne ciepło i niepowtarzalna atmosfera – wiele osób wyobrażając sobie kominek w salonie ma przed oczami właśnie taki obraz. Jednak planując instalację kominka w swoim domu, powinieneś mieć świadomość wad, zalet oraz istniejących możliwości tego rozwiązania.
Po pierwsze zainstalowanie tradycyjnego kominka opalanego drewnem lub innym paliwem stałym obarczone jest ograniczeniami. Pierwsze z nich wynika m.in. z regionalnych przepisów prawnych. Poszczególne ustawy antysmogowe dla województw lub dla konkretnych miast wprowadzają różnorakie ograniczenia. Przykładowo kominki na Śląsku mogą być opalane paliwami stałymi dobrej jakości, takimi jak suche, sezonowane drewno. Ustawa zabrania korzystania z wyszczególnionych paliw, które są najbardziej szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Inaczej jest w Krakowie i Małopolsce oraz w Warszawie, gdzie wprowadzono okresowe zakazy palenia w kominkach tradycyjnych.
Innym ograniczeniem jest przestrzeń, w którym kominek ma stanąć. Do jego podłączenia potrzebna jest instalacja do przewodu dymowego i komina. Dlatego zazwyczaj nie można posiadać kominka w mieszkaniu w bloku.
Zaletą takiego rozwiązania jest to, że kominek może stanowić podstawowe źródło ogrzewania. Należy wówczas wybrać wkład kominkowy z płaszczem wodnym lub z systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza (DPG).
Instalując kominek opalany drewnem, należy pamiętać także o zaplanowaniu miejsca na przechowywanie opału. Korzystanie z kominka nie jest też bezobsługowe. Trzeba poświęcić czas na rozpalanie, pamiętać o pilnowaniu ognia oraz sprzątać palenisko z popiołu.
Wszystkie powyższe ograniczenia odnoszące się do kominka tradycyjnego nie dotyczą jego elektrycznej wersji. Tu niepotrzebne są żadne instalacje i pozwolenia. Dlatego można mieć go nawet w mieszkaniu w bloku oraz w miejscach, w których obowiązuje zakaz palenia opałem stałym.
Decydując się na to rozwiązanie, nie będziesz miał także dodatkowego obowiązku związanego ze sprzątaniem kominka i jego rozpalaniem. Nie trzeba mieć miejsca na składowanie opału. Jest to też rozwiązanie w pełni ekologiczne.
Minusem może być to, że pełgające płomienie nie są żywym ogniem, a efekt płomienia uzyskiwany jest dzięki technologii LED czy technik 3D. Natomiast nowoczesne kominki elektryczne zapewniają wizualne efekty niemal nie do odróżnienia od prawdziwego ognia, mogą dawać nawet efekt trzasku płomieni. Dają ciepło, którego natężenie można kontrolować. To pozwala na spędzanie przyjemnych letnich nocy w blasku ognia bez konieczności zbytecznego ogrzewania pomieszczeń.
Kominkiem elektrycznym nie da się ogrzać całego domu.
Kominek wolnostojący zwany popularnie kozą od wielu sezonów święci triumfy w najmodniejszych stylach aranżacyjnych. Architekci wnętrz na nowo odkryli niezaprzeczalny urok tego rozwiązania. Dlatego taki piecyk ustawiony w salonie zamiast tradycyjnego kominka stanowi prawdziwą ozdobę wnętrz o różnych stylistykach: od rustykalnych, przez klasyczne i skandynawskie, do na wskroś nowoczesnych.
Koza kominkowa opalana jest zwyczajowo drewnem, a często bogato zdobione żeliwne piecyki długo utrzymują ciepło. Można nimi przyjemnie dogrzać pomieszczenie, w którym stoją lub niewielki domek letniskowy, nie mogą jednak stanowić głównego źródła ogrzewania w domu.
Wybierając kominek, warto jednak zawsze skorzystać z usług specjalistów. Magia Ognia to firma, która oferuje szeroki wybór kominków do salonu. Na Śląsku firma działa już od lat 30. XX wieku. Obecnie jest uznanym dostawcą kominków na rynkach całej Europy.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl