2023-07-21 11:16:16 art partnera 786
Uzdatnianie wody jest nie tylko korzystne, ale w pewnych sytuacjach konieczne. Wodę można uzdatniać kiedy pochodzi z własnego ujęcia, jak i wtedy, kiedy doprowadzana jest do gospodarstwa domowego dzięki wodociągom. Różnicę stanowi zawartość wody pod względem biologicznym i fizykochemicznym w obu tych przypadkach. Zawsze jednak filtr do wody albo sprawi, że ciecz będzie nadawać się do spożycia, albo znacznie poprawi jakość wody już zdatnej do picia. Uzdatnianie wody bywa też niezbędne poza gospodarstwem domowym. Przyjrzyjmy się metodom uzdatniania. Dlaczego jest tak ważne?
Uzdatnianie wody to wszelkie procesy prowadzące do tego, że woda zyskuje określone parametry. Przykładowo, aby woda była zdatna do spożycia, musi być oczywiście wolna od patogenów powodujących choroby. Aby nadawała się do celów gospodarczych, dobrze, aby była miękka, co wpływa na efektywność czyszczenia. Z kolei do produkcji kosmetyków nierzadko potrzebna jest woda destylowana. Metody, dzięki którym uzyskuje się korzystne parametry wody nazywa się więc jej uzdatnianiem — woda staje się zdatna do określonego celu.
Po co uzdatniać wodę w gospodarstwie domowym? W przypadku wody ze studni, trzeba mieć na uwadze, że woda z niej pochodząca jest wodą surową. Oznacza to, że bez zastosowania odpowiednich filtrów trafiłaby na nasze stoły z całą swoją naturalną zawartością. Choć naturalność kojarzy się nam ze zdrowiem, w przypadku wody, picie jej prosto ze studni bez obróbki nie jest dobrym pomysłem. Woda gruntowa zawiera najczęściej bakterie, wśród nich te, które przedostają się z odchodów dzikich zwierząt. Oprócz bakterii kałowych mogą się znaleźć w niej inne patogeny, w tym wirusy, pasożyty, grzyby.
Do zanieczyszczeń fizykochemicznych zaś należą między innymi metale ciężkie. Problemem wody ze studni bardzo często jest też wysokie stężenie żelaza.
A co z wodą wodociągową? Ta jest już wszak uzdatniania przez wodociągi. Kondycjonowanie wody nadal jednak ma rację bytu, ponieważ pozwala podwyższyć jej jakość. Minimalizuje ryzyko wtórnego zanieczyszczenia biologicznego z biofilmu z rur. Pozwala na usunięcie charakterystycznego smaku i zapachu chloru, środka używanego do dezynfekcji wody wodociągowej. Może też pozbawiać ciecz jonów wapnia i magnezu. Następuje wtedy zmiękczanie wody, które ratuje wiele sprzętów przed awarią z powodu osadu z kamienia.
W przemyśle zwykle potrzebna jest woda o określonych parametrach. Wówczas uzdatnianie wody jest nad wyraz ważnym elementem. W procesach przemysłowych wymaga się dobrej jakości wody, właściwościami dopasowanej do charakteru danej działalności przemysłowej. W przypadku przemysłu spożywczego, woda używana jest do chłodzenia, mycia, suszenia, ale też bezpośredniej produkcji żywności. Z kolei w branży farmaceutycznej wymagana jest nieraz woda do iniekcji, obwarowana bardzo rygorystycznymi normami. W parkach maszynowych mogą funkcjonować urządzenia mające kontakt z wodą, dlatego kontrolować trzeba ją pod względem odczynu — zbyt twarda woda może być powodem awarii.
Jak uzdatnia się wodę? Nie będzie zaskoczeniem, że metoda zależy od tego, jakie parametry wody chce się uzyskać. Powszechnie stosuje takie metody jak:
Bardziej specjalistyczne metody uzdatniania mogą zostać doradzone na drodze dokładnej analizy przeprowadzonej przez ekspertów. Przeprowadzone powinno być też badanie wody, który da obraz cieczy zastanej i pozwoli optymalnie dobrać metody uzdatniania. Na granimex.com.pl znaleźć można kontakt do ekspertów od badania wody i systemów uzdatniania — zajmują się i zakładaniem domowych filtrów i instalacją modułowych stacji uzdatniania czy dezynfekcją ścieków przemysłowych.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl