W Wieluniu mają sposób na problem marnowania żywności. To „lodówka społeczna” – podaje INFO Wieluń
Wieluń (woj. łódzkie) postanowił skorzystać z innowacyjnego sposobu przeciwdziałania marnowaniu jedzenia, uruchamiając „lodówkę społeczną”, która pozwala mieszkańcom na dzielenie się niepotrzebnymi produktami spożywczymi z innymi. Inicjatywa ta została podjęta przez Klub Tadeusza Wolontariusza z I Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu, przy wsparciu wieluńskiego magistratu, MGOPS-u oraz fundatora - firmy Gala Poland, informuje lokalny portal INFO Wieluń.
Celem lodówki społecznej jest przeciwdziałanie marnowaniu jedzenia oraz dzielenie się nim z tymi, którzy tego potrzebują. Każdy mieszkaniec ma dostęp do lodówki i może z niej korzystać. Wiceburmistrz Wielunia, Joanna Skotnicka-Fiuk, zachęca do przynoszenia jedzenia dla osób, które potrzebują pomocy, i do umieszczania go w lodówce.
Lodówka społeczna jest inicjatywą opartą na dwóch ideach – „zero waste”, czyli idei przeciwdziałania marnowaniu jedzenia, oraz idei dzielenia się jedzeniem. Każdy, kto czuje taką potrzebę, może skorzystać z lodówki, która stanowi dyskretny sposób pomagania osobom potrzebującym. Członkowie Klubu Tadeusza Wolontariusza oraz pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieluniu dbają o to, by w lodówce panował porządek.
W lodówce społecznej można umieszczać produkty, które są jeszcze jadalne i których inna osoba mogłaby potrzebować. Mogą to być zarówno produkty świeże, jak i suche, takie jak kasza, ryż, makaron, mąka, cukier, ciastka itp. W lodówce można również umieścić sery, jogurty, twarogi i konserwy w oryginalnie zamkniętych opakowaniach, jak również zapakowane pieczywo i inne wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, a także własnoręcznie przygotowane potrawy, takie jak zupa czy ciasto, szczelnie zapakowane i opisane z datą przygotowania.
Inicjatywa, z którą ruszyło miasto Wieluń nie jest jedyną tego typu w Polsce i na świecie. Podobne lodówki społeczne można znaleźć w wielu miastach i na terenie wielu krajów. Przykładowo, w Polsce takie lodówki można znaleźć m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu czy Gdańsku. Podobne rozwiązania są również popularne w krajach Europy Zachodniej, gdzie powstają różnego rodzaju miejsca, w których można oddać żywność, której się już nie potrzebuje, ale nadaje się do spożycia.
Zdaniem zwolenników takich rozwiązań, inicjatywy te pozwalają na zmniejszenie ilości wyrzucanej żywności, a także na pomoc osobom, które nie mają wystarczających środków na jedzenie. Co więcej, dzięki takim inicjatywom możemy w łatwy sposób pomóc innym, a jednocześnie dokonać małych działań w kierunku ochrony środowiska.
Należy jednak pamiętać, że żywność, którą umieszczamy w lodówkach społecznych, powinna być odpowiednio przechowywana i opisana, aby każdy mógł wiedzieć, co się w niej znajduje oraz do kiedy można ją spożyć. Przed umieszczeniem produktu w lodówce społecznej należy dokładnie sprawdzić jego datę przydatności do spożycia oraz stan. Produkty, które wykazują oznaki popsucia lub przeterminowania, nie powinny być umieszczane w lodówce społecznej, ponieważ mogą zagrażać zdrowiu innych osób.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl