2019-04-30 09:59:27 Artykuł partnera 5274
Miesiąc w miesiąc spłacasz kredyt gotówkowy. Udało Ci się jednak zgromadzić nadwyżkę finansową, dlatego myślisz o wcześniejszym uregulowaniu całości zobowiązania. Sprawdź, kiedy taka opcja jest korzystnym rozwiązaniem.
Miesiąc w miesiąc spłacasz kredyt gotówkowy. Udało Ci się jednak zgromadzić nadwyżkę finansową, dlatego myślisz o wcześniejszym uregulowaniu całości zobowiązania. Sprawdź, kiedy taka opcja jest korzystnym rozwiązaniem.
Polacy chętnie zaciągają kredyty gotówkowe, o czym świadczy m.in. zwiększona liczba zapytań ofertowych na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/. Zobowiązanie najczęściej spłacają zgodnie z harmonogramem – miesięczna rata nie stanowi bowiem nadmiernego obciążenia ich budżetu. Czasami jednak decydują się nie tylko na nadpłatę kredytu, ale także jego całkowitą spłatę dużo wcześniej niż wynika to z umowy.
Wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa – wskazuje na to ustawa o kredycie konsumenckim. Kredytobiorca może zdecydować się na spłatę całości zobowiązania przed wymaganym terminem wynikającym z umowy. Bank musi jednak otrzymać taką informację z wyprzedzeniem – nie później niż 3 dni przed zamiarem uregulowania pozostałej części należności.
Spłata kredytu przed czasem nie zawsze się opłaca...
Wcześniejsza spłata kredytu wydaje się być korzystnym rozwiązaniem. Jednak czy faktycznie tak jest? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie...
Na korzyść uregulowania zobowiązania przed czasem przemawia przede wszystkim wizja uporania się z miesięcznymi ratami. Pozwoli to w pełni odciążyć budżet lub – jeśli zachodzi taka potrzeba – zaciągnąć kolejne zobowiązanie na dużo pilniejsze i większe wydatki. Dodatkowym atutem jest możliwość odzyskania odsetek oraz kosztów ubezpieczenia za niewykorzystany okres spłaty.
Istnieje jednak jeszcze „druga strona medalu”. Warto bowiem mieć świadomość, że w niektórych przypadkach bank może ubiegać się o rekompensatę za wcześniejszą spłatę zobowiązania przez kredytobiorcę. Taka opcja jest możliwa wyłącznie w przypadku kredytów ze stałą stopą oprocentowania – pod warunkiem, że wysokość spłacanej kwoty przekroczy równowartość trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Warto przy tym pamiętać, że zasady wcześniejszej spłaty kredytu obowiązują nie tylko kredyty gotówkowe. Dotyczą także kredytów samochodowych, o które można ubiegać się m.in. pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/.
Jeśli chcesz, by wcześniejsze uregulowanie zobowiązania było faktycznie korzystne, przeanalizuj „za i przeciw”. Wcześniej jednak zapoznaj się z warunkami wcześniejszej spłaty obowiązujące w danym banku. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki związanej np. z koniecznością wypłaty rekompensaty na rzecz banku.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl