2016-07-09 05:00:00 UM Bielsko-Biała 2715
15 polskich miast podpisało rezolucję na rzecz poprawy jakości powietrza, w tym Bielsko-Biała i Żywiec
W czwartek w Krakowie odbyło się spotkanie prezydentów miast, poświęcone działaniom zmierzającym do poprawy jakości powietrza. Na konferencji zorganizowanej przez władze Krakowa obecni byli przedstawiciele 15 miast Polski. Miasto Bielsko-Biała reprezentował prezydent miasta Jacek Krywult. Podczas konferencji podpisano rezolucję pn. „Stanowisko polskich miast w sprawie systemu działań na rzecz poprawy jakości powietrza w miastach”, która ma zwrócić uwagę władzom centralnym na problem, z którym zmagają się samorządy.
Z problemem smogu samodzielnie nie poradzi sobie żadne polskie miasto. Mam nadzieję, że nasza współpraca i przyjęta dziś w Krakowie rezolucja poruszy odpowiednie tryby i będziemy mogli wspólnie – skutecznie – zadbać o nasze zdrowie i jakość naszego życia – powiedział podczas konferencji Jacek Majchrowski.
Na spotkaniu została przedstawiona propozycja zmian w polskim prawie, które dotyczą ważnych obszarów codziennego działania samorządów. Wystosowano cztery postulaty.
Pierwszym z nich jest ograniczenie niskiej emisji. Założeniem podpisanej rezolucji jest wprowadzenie na terenie całego kraju minimalnych norm jakościowych dla indywidualnych palenisk na paliwa stałe jak i samych paliw stałych oraz powrót do idei specustawy, dotyczącej możliwości szybkiej rozbudowy sieci ciepłowniczych.
Drugą propozycją jest umożliwienie samorządom wprowadzania lokalnych stref ograniczonego ruchu – stref tzw. ograniczonej emisji komunikacyjnej oraz umożliwienie ograniczania ruchu pojazdów spalinowych w dniach o szczególnie wysokich stężeniach zanieczyszczeń powietrza; ustalania zwiększonej opłaty taryfowej za parkowanie w strefach ograniczonej emisji komunikacyjnej w trakcie trwania sezonu grzewczego (jesienno-zimowego), a nawet znakowanie klas emisyjnych silników samochodowych na wzór miast zachodnioeuropejskich.
Kolejny, trzeci postulat, zakłada ograniczenie emisji wtórnej dotyczy to m.in. wprowadzenia do pozwolenia na budowę zapisu o konieczności posiadania i stosowania urządzeń czyszczących zapobiegających każdorazowo nanoszeniu zanieczyszczeń pyłowych przez samochody obsługujące budowę na drogi publiczne z jednoczesnym rozszerzeniem katalogu obowiązków kierownika budowy w zakresie nadzorowania nad stosowaniem tychże urządzeń. Postulat mówi także o rozszerzeniu katalogu przepisów dotyczących obowiązku prawidłowego prowadzenia budowy o możliwość ukarania prowadzących budowę za niezachowanie należytej staranności w dbaniu o środowisko poprzez zaniechanie stosowania urządzeń czyszczących zapobiegających nanoszeniu zanieczyszczeń pyłowych przez samochody obsługujących budowę na drogi publiczne.
Czwarta propozycja to umożliwienie dodatkowej ochrony obszarów wymiany powietrza – tzw. kanałów przewietrzania miasta – poprzez wprowadzenie w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym odpowiednich zapisów (czyli wymogu zgodności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy).
Stanowisko podpisali przedstawiciele miast, obecnych na konferencji: Bielska-Białej, Krakowa, Łodzi, Nowego Sącza, Nowego Targu, Oświęcimia, Poznania, Pszczyny, Rybnika, Skawiny, Szczawnicy, Tarnowa, Wieliczki, Wrocławia, Zakopanego i Żywca.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl