2014-08-08 06:00:00 Tomasz Terteka 2475
100-lecie wymarszu I Kampanii Żywieckiej.
Wczoraj, 7 sierpnia podczas obchodów 100-lecia wymarszu I Kompanii Żywieckiej, Burmistrz Żywca Antoni Szlagor oraz Przewodniczący Rady Miejskiej-Krzysztof Greń złożyli kwiaty, zapalili znicze na żywieckim Rynku.
- Wymarsz I Kompanii Żywieckiej to bardzo ważny moment w historii naszego regionu. Grupa bardzo młodych mieszkańców naszego miasta i okolic rzuciła wszystkie swoje obowiązki ( szkolne i życiowe) i poszła pod dowództwem por. Leonarda Rybarskiego walczyć o wolną, niepodległą Polskę. Uwzględniając ówczesne warunki geopolityczne oraz fakt, że zaryzykowali całą swoją przyszłość był to czyn heroiczny. Wielu z nich zginęło. Ci, którzy przeżyli w okresie 20 i 30 – lecia międzywojennego czynnie włączali się w życie społeczne i polityczne naszego miasta. Wszystkim żołnierzom I i II Kompanii Żywieckiej należy się wielki szacunek. Oni jako pierwsi z bronią w ręku rozpoczęli walkę , która w listopadzie 1918 zakończyła się odzyskaniem niepodległości - mówi Tomasz Terteka- rzecznik prasowy UM Żywiec.
W dniu 7 sierpnia wartę honorową przed pamiątkową tablicą ( Rynek) pełnili członkowie Jednostki Strzeleckiej 3030 Żywiec (Związek Strzelecki „ Strzelec”) im. por. Leonarda Rybarskiego.
7 sierpnia 1914 roku 127 ochotników z Żywca i okolic pod dowództwem por. Leonarda Rybarskiego (Związek Strzelecki „Strzelec”) na wezwanie Komenda Józefa Piłsudskiego wyruszyli do podkrakowskich Krzeszowic. Zaraz po wymarszu I Kompanii w Żywcu rozpoczęto kompletowanie stanu osobowego II Kompanii pod dowództwem Tadeusza Jänicha, założyciela pierwszej drużyny skautowej w Żywcu, które zakończyło się werbunkiem 300 ochotników. 22 sierpnia 1914 r. II Kompania odmaszerowała do Wadowic, a stamtąd do Krakowa. Dzięki działalności Powiatowego Komitetu Narodowego, prowadzono dalszy werbunek oddziałów, gromadzono środki pieniężne na żołd, umundurowanie i wyposażenie. 21 września 1914 odmaszerowała z Żywca do Krzeszowic kolejna III Kompania w liczbie 148 legionistów, a 3 października odmaszerowało dalszych 32.
Z Suchej, która wówczas należała do powiatu żywieckiego we wrześniu i październiku 1914 r. odmaszerowało na wojnę 148 legionistów. CzĘść młodzieży została wciągnięta do zaciągu 56 pułku piechoty w Wadowicach. Walczył on na Morawach, w Karpatach, pod Gorlicami i Kielcami, a od 1917 r. we Włoszech nad rzeką Piawe. 17 listopada 1918 r. pułk powrócił do Wadowic zaś żołnierze będący mieszkańcami Żywca zostali zwolnieni do rodzinnej miejscowości. W sumie z Żywca i Suchej Beskidzkiej wyruszyło na wojnę od sierpnia do listopada 1914 r. 778 ochotników. Żołnierze z Żywiecczyzny walczyli dzielne, niestety wielu z nich poległo w walkach. 16 lipca 1915 roku zginął założyciel i patron żywieckiego "Strzelca", dowódca I Kompanii Żywieckiej.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl