2023-01-25 14:50:41 Art Partnera 823
Wynajem mieszkania to świetny sposób na dodatkowy zarobek, ale trzeba na niego poświęcić trochę czasu i wysiłku. Nie każdy może jednak samodzielnie zająć się poszukiwaniami lokatorów, dopełnianiem formalności itp. Wtedy warto rozważyć współpracę z pośrednikiem. Omawiamy, jak wygląda wynajem prywatny i przez agencję – porównujemy koszty oraz pozostałe plusy i minusy obu rozwiązań!
Prowadzenie wynajmu we własnym zakresie niewątpliwie jest tańszym rozwiązaniem. W tym przypadku jest się zwolnionym z konieczności płacenia prowizji agentowi nieruchomości, dlatego można odczuwalnie więcej zarobić. Przy tym ma się bezpośrednią, pełną kontrolę nad lokalem i tym, kto oraz na jakich warunkach w nim mieszka. Trzeba jednak za to poświęcić sporo czasu na napisanie ogłoszenia, przygotowanie formalności oraz znalezienie odpowiednich lokatorów. Odpowiadanie na pytania zainteresowanych osób, a także oprowadzanie ich po mieszkaniu to często męczący obowiązek.
Wiele osób zapomina też o tym, że wynajem prywatny naraża na wydatki w razie nieprzewidzianych problemów. Kiedy np. będzie się mieć kłopot z lokatorami nieprzestrzegającymi zapisów umowy, konieczne może być skorzystanie ze wsparcia prawnika.
Agencje pośrednictwa nieruchomości pobierają od 50% do nawet 200% wysokości miesięcznego czynszu plus VAT. Kiedy podejmie się decyzję o nawiązaniu takiej współpracy, przy podpisywaniu umowy warto spróbować negocjować wysokość prowizji.
Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Trzeba jednak dodatkowo do niego dopłacić, przez co traci się część pieniędzy zarobionych na wynajmie. Dodatkową korzyścią jest jednak to, że w razie kłopotów zyskuje się pełne wsparcie prawne, a także jest się zwolnionym z konieczności przygotowywania formalności.
Dla właściciela mieszkania zarówno wynajem prywatny, jak i przez agencję ma swoje plusy oraz minusy. Osoby posiadające kilka nieruchomości zazwyczaj zwracają się po pomoc do specjalistów. Jeśli zaś chce się zarabiać tylko na jednym lokalu, przy dobrej organizacji czasu jak najbardziej można poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie. Zanim podejmie się ostateczną decyzję, warto przeanalizować wszystkie wady i zalety danego rozwiązania.
Jak kwestia ta wygląda jednak z perspektywy osoby szukającej mieszkania na wynajem? Jeśli chce się mieć pewność, że właściciel będzie profesjonalny i rzeczowy, a do tego będzie postępował zgodnie z przepisami, fakt współpracy z pośrednikiem powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. Z drugiej strony, jeśli ma się ograniczony budżet i chce się jak najmniej płacić za czynsz, na pewno bardziej opłacalna będzie oferta prywatna.
Szukasz mieszkania w Katowicach? Sprawdź korzystne oferty nieruchomości udostępnianych w ramach najmu instytucjonalnego na: https://katowice.mdr.pl/.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl