2022-05-23 14:34:00 Artykuł Partnera 1188
Wizyta w gabinecie stomatologicznym wielu osobom kojarzy się z bólem i nieprzyjemnymi doznaniami. Dotyczy to zwłaszcza osób w średnim wieku, które swoje pierwsze wizyty dentystyczne odbywały kilkanaście lat temu. Świat idzie jednak na przód i dziś leczenie bez bólu nie jest już tylko chwytem reklamowym – to rzeczywistość, którą swoim pacjentom oferuje praktycznie każdy profesjonalny dentysta w Krakowie. Jakie metody znieczulenia są obecnie najczęściej stosowane?
Znieczulenie jest podstawowym zabiegiem, jaki wykonuje się w trakcie zabiegów stomatologicznych. Bez jego zastosowania leczenie zębów, ekstrakcja oraz wiele innych procedur byłoby wręcz niemożliwych do wykonania w komfortowych dla pacjenta warunkach – wiązałyby się bowiem ze zbyt dużym bólem i dyskomfortem. Znieczulenie jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, które muszą mieć zapewnione jak najbardziej komfortowe warunki w trakcie wykonywania zabiegów stomatologicznych.
Dostępność skutecznych metod znieczulenia jest bardzo istotna także z punktu widzenia lekarza – dentysta w Krakowie mając zapewnione komfortowe warunki pracy, może się bowiem w pełni skupić na wyeliminowaniu problemu. Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy stomatologia w Polsce nie stała na tak wysokim poziomie, co obecnie, podanie znieczulenia wiązało się z bólem. Jego słabsza dostępność oraz koszt sprawiały ponadto, że znieczulenie było stosowane głównie w przypadku najbardziej bolesnych zabiegów – usuwania zębów lub leczenia kanałowego. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej i każdy pacjent może liczyć na znieczulenie, które podawane jest w bezbolesny sposób oraz dobierane do jego indywidualnych potrzeb, w tym wrażliwości na ból.
Znieczulenie podaje się w celu zniesienia odczucia bólu w miejscu zabiegu. W stomatologii stosowane jest najczęściej znieczulenie miejscowe, które swoim działaniem obejmuje określony obszar w obrębie jamy ustnej. Jest to nic innego, jak specjalny preparat, którego zadaniem jest czasowe zablokowanie odczuwania bólu w miejscu poddawanym interwencji stomatologicznej. Jego działanie jest w pełni odwracalne, co sprawia, że po kilku godzinach pacjent odzyskuje pełne czucie w miejscu zabiegu.
W niektórych przypadkach istnieje jednak także możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego (narkozy), które znosi świadomość odczuwania bólu w całym ciele, a pacjenta wprowadza w stan uśpienia. Stosuje się je jedynie w określonych przypadkach, w tym u pacjentów, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, u osób niepełnosprawnych oraz w sytuacji, kiedy podczas jednego zabiegu konieczne jest wyleczenie dużej liczby ubytków.
Najczęściej stosowanym rodzajem znieczulenia u dzieci jest natomiast tzw. gaz rozweselający. Sedacja wziewna jest nowoczesnym i bezpiecznym zabiegiem, który jest stosowany w przypadku niewielkich ubytków. Dziecko pozostaje w stanie rozluźnienia i ograniczonej świadomości, co pozwala dentyście przeprowadzić zabieg. Gaz ma przyjemny zapach, a intensywność jego działania można regulować, co gwarantuje komfortowy przebieg zabiegu. Z sedacji wziewnej korzystać mogą także dorośli pacjenci, którzy chcą zredukować stres związany z pobytem na fotelu dentystycznym.
Artykuł powstał we współpracy z DentoCentrum – Twój sprawdzony dentysta Kraków.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl