2022-01-03 11:53:59 Artykuł Partnera 1799
Głównym celem fundacji i organizacji non profit jest realizacja charytatywnych i społecznych celów o charakterze publicznym. Wbrew pozorom nie wszystkie realizują takie zadania etycznie i zgodnie z założeniami. Dziś wyjaśnimy, co powinieneś wiedzieć o fundacjach i organizacjach non profit, zanim przekażesz im środki finansowe.
Zgodnie z zapisami ustawy o fundacjach: fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami. Określenie w szczególności wskazuje jednak, że wymienione w ustawie cele są jedynie przykładowe. W praktyce fundacje mogą realizować rozmaite cele charytatywne i społeczne o charakterze publicznym.
Większość osób postrzega fundacje jako organizacje pomocowe z misją — wspierające najbardziej potrzebujących: seniorów, bezdomne zwierzęta czy osoby w kryzysie bezdomności. Choć w założeniu taki właśnie jest ich cel, prowadzenie działalności pod szyldem organizacji charytatywnej daje także szerokie pole do nadużyć.
Dobrym przykładem nieetycznych działań, prowadzonych pod szyldem nieuczciwych (a często nawet nieistniejących formalnie) fundacji mogą być niektóre zbiórki charytatywne na portalach społecznościowych. Pod przykrywką zbiórki środków na operację, drogie leczenie czy opłacenie rachunków oszuści wyłudzają pieniądze od nieświadomych i poruszonych dramatyczną historią darczyńców. Aby zwiększyć wiarygodność takich zbiórek, często podają także linki do stron internetowych organizacji charytatywnych, organizujących daną akcję. Jak nietrudno zgadnąć, te albo nie działają, albo kierują do stworzonych naprędce serwisów, których wiarygodność już na starcie pozostawia wiele do życzenia.
Jeśli w najbliższym czasie planujesz przekazać organizacji charytatywnej środki finansowe, przed wykonaniem przelewu sprawdź jej wiarygodność. Dzięki temu będziesz miał pewność, że fundacja naprawdę istnieje, a Twoje pieniądze przeznaczy na realną pomoc potrzebującym, a nie na spłatę własnych długów. Od czego zacząć? Najlepszym i najszybszym sposobem sprawdzenia wiarygodności organizacji pozarządowej jest zajrzenie do rejestru BIG InfoMonitor i wygenerowanie raportu o Firmie. Taki dokument dostarczy Ci informacji, czy wybrana przez Ciebie fundacja ma długi ujawnione w rejestrze dłużników prowadzonym przez to biuro. Jeśli okaże się, że tak właśnie jest, dowiesz się także, ile wynosi ich kwota i kto jest wierzycielem (jeśli ten nie zastrzegł swoich danych). Jak sprawdzić wiarygodność płatniczą fundacji?
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, możesz sprawdzić fundację na dwa sposoby: wykupując pełen pakiet usług w BIG InfoMonitor lub płacąc za pojedynczy Raport o Firmie.
Sięgając po abonament w BIG InfoMonitor, zyskasz dostęp do kompleksowych usług, które pomogą Ci ochronić firmę przed zatorami płatniczymi. W ramach pakietu usług będziesz mógł nie tylko sprawdzać wiarygodność fundacji, ale również swoich kontrahentów. Za pośrednictwem BIG-u sprawdzisz zadłużenie firmy i konsumenta zarówno w Rejestrze Dłużników prowadzonym przez BIG InfoMonitor, jak również w bazach BIK i ZBP (do weryfikacji danych w tych bazach będziesz potrzebował zgody sprawdzonego podmiotu). Będziesz też mógł wpisywać ewentualnych dłużników do rejestru, zwiększając szanse na odzyskanie należności.
Aby skorzystać z pakietu usług BIG:
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl