2021-01-19 09:34:23 Miasto Bielsko-Biała 1819
Parasolki, Brzydula i rudzielec czy też Serduszko puka w rytmie cha-cha - już nie będą brzmieć tak samo. Wykonawczyni tych piosenek Maria Koterbska – wielka dama polskiej muzyki, ikona Bielska-Białej – odeszła 18 stycznia 2021 r.
Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki - Marii Koterbskiej - napisał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski na swoim profilu na Facebooku. - W imieniu wszystkich bielszczan rodzinie Pani Marii i jej najbliższym składam wyrazy współczucia. Świat dziś wiele stracił… Dziękujemy za wszystko Pani Mario. Móc Panią znać, to był prawdziwy zaszczyt.
Chociaż Marię Koterbską zna większość dorosłych obywateli naszego miasta i kraju, to dla młodszych czytelników przypominamy jej postać. Słynna bielszczanka urodziła się 13 lipca 1924 r., pochodziła z muzycznej rodziny, wielce zasłużonej dla polskiego życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Chociaż za oficjalny debiut estradowy Marii Koterbskiej uważany jest występ w noc sylwestrową 1949 roku w Katowicach, to wcześniej odnajdujemy ją w obsadzie Krakowiaków i Górali Jana N. Kamińskiego wystawionych na scenie bielskiego teatru 16 czerwca 1945 w reżyserii Rudolfa Luszczaka i prowizorycznej oprawie scenograficznej Elwiry Czech-Kamińskiej. Było to pierwsze przedstawienie na scenie teatru w Bielsku po wojnie, przygotowane przez reaktywowaną Sekcję Dramatyczną Towarzystwa Teatru Polskiego.
W 1949 roku Maria Koterbska, studentka farmacji, wystąpiła w sylwestrowym programie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach - Studenci i aktorzy – Warszawie. Usłyszał ją tam Jerzy Harald i złożył artystce propozycję współpracy z Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia. Odniosła wielki sukces po nagraniu z orkiestrą radiową Jerzego Haralda (pierwszy koncert w Filharmonii Śląskiej 2 października 1950 roku) takich utworów, jak: Brzydula i rudzielec, Mój chłopiec piłkę kopie i Wrocławska piosenka. W latach 1952-1956 współpracowała z krakowskim Teatrem Satyryków. Współtworzyła Wagabundę, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Koncertowała z zespołami Wiktora Kolankowskiego i Tomasza Śpiewaka w kraju i za granicą, w wielu krajach Europy, w Izraelu oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Odnosiła sukcesy na wielkich krajowych festiwalach – w Sopocie w roku 1963 (II nagroda) czy w Opolu (honorowe Grand Prix w 1987 r.)
Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Jej dorobek piosenkarski to ponad 1.500 utworów. W filmie Irena do domu! zaśpiewała sławną Karuzelę. Piosenki w jej wykonaniu wykorzystano także w filmie Sprawa do załatwienia.
Maria Koterbska była laureatką Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz’96 za wybitne osiągnięcia w sztuce estradowej. 5 maja 1994 roku bielska Rada Miejska przyznała jej tytuł zasłużonego dla Bielska-Białej.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl