2021-08-26 19:05:08 Art Partnera 2080
Niemcy to jeden z najczęściej wybieranych krajów wśród Polaków podejmujących pracę za granicą. Osoby pracujące legalnie za naszą zachodnią granicą mają prawdo do zwrotu nadpłaconego podatku. Mogą także skorzystać z szeregu ulg i odliczeń, w tym zasiłku na dziecko oraz dodatków mieszkaniowych czy komunikacyjnych. Co zrobić, by uzyskać najwyższą dostępną w naszej sytuacji kwotę?
Każda osoba, która pracowała legalnie w Niemczech, płaciła należne w tym kraju podatki. Pracodawca pobierał zaliczki na podatek dochodowy z każdej pensji i odprowadzał je do tamtejszego urzędu skarbowego. Jeśli ich suma była większa niż obowiązująca w danym roku podatkowym kwota, możliwe jest odzyskanie nadpłaconych pieniędzy.
Niemiecki rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym – trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Zeznanie podatkowe natomiast należy złożyć do 31 maja kolejnego roku (inaczej niż w Polsce, gdzie termin mija w ostatni dzień kwietnia).
Aby otrzymać zwrot podatku z Niemiec, należy skompletować i poprawnie wypełnić wszystkie wymagane przez tamtejszy urząd dokumenty. Do wypełnienia formularzy niezbędny będzie dowód osobisty lub paszport. Osoby starające się o ulgę na dziecko lub innego członka rodziny powinny przygotować także dokumenty potwierdzające prawo do tych świadczeń.
Każdy, kto w danym roku rozliczeniowym pracował w Niemczech i jednocześnie w Polsce powinien wypełnić zaświadczenie EU/EWR, zawierające informacje o dochodach uzyskanych w kraju ojczystym. Dokument ten musi być potwierdzony przez polski urząd skarbowy. Drugim istotnym dokumentem jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli karta podatkowa, którą wystawia pracodawca. Jeśli z jakichś powodów jej nie otrzymałeś lub zgubiłeś, możesz zastąpić ją ostatnim miesięcznym odcinkiem wypłaty.
W kolejnym kroku należy wypełnić formularze podatkowe. Jeśli chcesz ubiegać się o ulgi i dodatkowe świadczenia, konieczne będą dokumenty potwierdzające prawo do nich. Mowa tu na przykład o umowie wynajmu mieszkania, biletach komunikacyjnych, czy rachunkach potwierdzających wydatki na utrzymanie dziecka.
Zasiłki rodzinne w Niemczech pozwalają uzyskać dodatkowe środki na opiekę nad dzieckiem lub innymi osobami pozostającymi w relacjach rodzinnych. Najbardziej popularnym świadczeniem tego typu jest Kindergeld. Możesz je otrzymać na każde dziecko do skończenia przez nie 18. roku życia, lub dłużej – maksymalnie do 25. roku – jeśli kontynuuje naukę. Warto wiedzieć, że zasiłek ten przysługuje dzieciom biologicznym, ale także adoptowanym i przysposobionym w inny sposób (np. wnukom mieszkającym na stałe z dziadkami). Kindergeld można pobierać również na dzieci zameldowane w Polsce.
Od podatku możesz odliczyć także inne koszty życia w Niemczech, bezpośrednio lub pośrednio związane z wykonywaną pracą. Możesz w ten sposób odliczyć wydatki związane z dojazdem do miejsca zatrudnienia lub do domu w Polsce, a także z zakupem przedmiotów wykorzystywanych w pracy (np. odzieży, narzędzi). Można to zrobić w sytuacji, gdy koszty, które mają zostać odliczone, są wyższe niż 1 000 euro.
W Niemczech funkcjonuje również dodatkowe świadczenie rodzinne przeznaczone dla osób o niższych dochodach – Kinderzuschlag. Zasiłek ten przysługuje parom, których dochody nie przekraczają 900 euro brutto, oraz osobom samotnie wychowującym dzieci o dochodach niższych niż 600 euro). Zasiłek ten można pobierać równolegle z Kindergeld.
Warto wiedzieć, że o podatek z Niemiec można ubiegać się do czterech lat wstecz. Tym samym rozliczając się w 2021 roku, możliwe jest uzyskanie zwrotu podatku do roku 2016. Kiedy można spodziewać się pieniędzy? Urząd nie podaje konkretnej daty, w praktyce czas oczekiwania na zwrot waha się od trzech miesięcy do pół roku (licząc od złożenia zeznania podatkowego).
Jeśli formalności związane ze zwrotem podatku wydają Ci się zbyt skomplikowane, skorzystaj z usług profesjonalnego biura rozliczeń zagranicznych. W ten sposób masz pewność, że otrzymasz najwyższą dostępną w Twojej sytuacji kwotę, w najkrótszym możliwym czasie. Firmy tego typu pomagają także zgromadzić (lub w razie potrzeby odzyskać) potrzebne dokumenty.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl